Befejeződött a Ciszterci Rend Generális Káptalanja Rómában

Róma
A mintegy két hétig tartó, minden önálló ciszterci monostor nagyobb eljárójának részvételével tartott Ciszterci Rend Generális Káptalanja október 21-én befejeződött. A Generális Káptalan a Ciszterci Rend legfőbb kormányzó szerve, melynek feladata a szerzetesrend lelki összefogása, a szükséges közös szabályok megalkotása, a generális apát és a prokurátor (ügyvivő) megválasztása.

 

Ma már megszokott, hogy a szerzetesrendek időről időre generális káptalant, vagyis nagygyűlést tartanak, ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy ezt elsőként 1119-ben a ciszterciek vezették be annak érdekében, hogy a bencésekből kivált reform szerzetesrend lelki és fegyelmi egységét megőrizhessék. Ebben az időben egyre több ciszterci monostort alapítottak, s ezek – eltérve az akkori bencés kongregációk monostoraitól – anyagiakban és vezetésükben teljesen függetlenek voltak. Éppen ezért vált szükségessé, hogy a Carta Charitatis elnevezésű rendi alkotmány megszületése után lelkiekben és fegyelemben egységesek maradhassanak.

A generális káptalan a középkorban minden évben hagyományosan a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén, szeptember 14-én kezdődött, több mint 300 apátság elöljárójának részvételével a Cîteaux-i Apátságban.

Ma a Rómához közeli Casa Divin Maestro lelkiségi-, konferenciaközpontban ötévente, közel 100 elöljáró részvételével, októberben zajlik két héten át a Ciszterci Rend Generális Káptalanja.

Az elöljárók nagygyűlése közös Szentlélek hívó szentmisével kezdődik, az egyes napok vázát a reggeli laudes és szentmise, majd a napközi imaóra és esti dicséret jelöli ki. A káptalan feladata egyrészt közös szabályokat hozni a lelkiséget és a rendi vezetést illetően, másrészt megválasztani a rend vezetőit és vezető testületeit.

Idén az egész szerzetesrendet érintő megújított szabályzás jött létre a rendi növendék-nevelésről és képzésről: az érdeklődői, jelölt-, noviciátusi és ideiglenes fogadalmas időkről, illetve javaslatokat fogalmaztak meg az örökfogadalom utáni továbbképzésről.

A ciszterci szerzetesség meghatározó eleme az úgynevezett vizitáció, amikor az alapító apátság apátja/apátnője vagy a kongregáció prézes apátja meglátogatja a hozzá tartozó apátság közösségét és külső szemmel segíti az adott közösséget a fejlődés, a közösség saját útján történő előrelépésben. Ez leginkább a lelkiséget, a konkrét ciszterci életforma megélését és a közösség belső összhangjának erősödését kívánja segíteni. A 12. századtól ezek a vizitációk segítették elő az önálló monostorok lelki egységét. Ezt a fajta vizitációt érintő szabályozást módosította, pontosította most a generális káptalan.

Ezen felül jelentősebb szabályzásként az új monostorok alapításáról, illetve az elnéptelenedők bezárásáról szóló statútumot módosították a rend vezetői. Mindezeket – a valós élet változásain túl – az egész női szerzetességet érintő Cor Orans szentszéki instrukció újításai tették szükségessé.

A káptalan során minden ciszterci kongregáció – melybe az egyes apátságok tartoznak – beszámol saját életéről. Idén a Carta Charitatis, a rendi „alkotmány” nézőpontjából vizsgálták meg, hogyan segítik egymást az egy kongregációban élő közösségek.

Szintén beszámolt Mauro G. Lepori generális apát 12 éves szolgálatáról, illetve Lluc Torcal prokurátor generális az elmúlt 7 évnyi szolgálatáról. A generális káptalan a kinevezések lejárta miatt – a beszámolók meghallgatása után – generális apátot, illetve prokurátor generálist választott, és ennek eredményeként további 10 illetve 5 évre megerősítette őket szolgálatukban: Mauro G. Lepori OCist generális apát további 10 évig, Lluc Torcal OCist prokurátor további 5 évig végezheti szolgálatát.

A tanácskozás programjában ezután a generális apát tanácsának tagjait választották meg három férfi és három női szerzetes személyében, illetve két-két póttagot is választottak. Végül a szinódus választott tagjait, öt-öt főt és három-három póttagot neveztek meg. A szinódus – amely a választott tagokon túl a prézes apátokból, generális apáti tanácstagokból áll – kormányozza a rendet azokban az években, amikor nincsen generális káptalan.

A káptalan a hatalommal való visszaélésről szóló előadásokkal folytatódott, majd vendégül látták a ciszterci családhoz tartozó további rendek legfőbb elöljáróit, akikkel izgalmas kerekasztal-beszélgetést folytattak a szinodális út megvalósulásáról. További örömteli témaként hallgatták meg a beszámolókat a folyamatban lévő ciszterci boldoggá avatásokról, illetve új monostorok alapításáról.

A kéthetes tanácskozás kiemelkedő eseménye volt a pápai audiencia, amikor Ferenc pápa kihallgatáson fogadta a generális káptalan résztvevőit. Itt a Szentatya a ciszterci rendnek szóló tanítást fogalmazott meg, mely Mauro G. Lepori OCist generális apát szavai szerint az elkövetkező évek hasznos útjelzője lesz az egész rend számára.

A Ciszterci Rend Zirci Kongregációjának képviseletében a generális káptalanon Bérczi L. Bernát OCist zirci apát, prézes apát, valamint Peter Verhalen OCist dallasi apát és Horváth Olga kismarosi apátnő vett részt.

Szerző: Bérczi Bernát O.Cist apát

Forrás és fotó: Zirci Ciszterci Apátság/magyarkurir.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41