Magyarországra 1221-ben érkeztek domonkos szerzetesek. A virágzó szerzetesi életet és a kolostorokat a török hódoltság és a reformáció csaknem teljesen megsemmisítette, úgyhogy a 16. század vége felé a megmaradt kolostorokat szervezetileg más tartományokhoz csatolták. A 17. századi virágzás után a 19. században indult el újra a magyar domonkosok újjászületésének folyamata. 1938-ban alakult meg az önálló magyar rendtartomány. A debreceni kolostort 1942-ben alapították. 1950-ben az államhatalom megszüntette a Domonkos-rend működésének lehetőségét. Jelenleg három ház (Szentendre, Sopron, Debrecen) alkotja az 1989 után újjászületett Magyar Domonkos Rendtartományt.
A megnyitót az egyes rendházak szentmisével ünneplik november 7-én szombaton, amely minden domonkos rendi szent emléknapja.
Debrecenben, a Szent László királyról nevezett domonkos templomban november 7-én 18 órakor Bosák Nándor megyéspüspök vezetésével mutatnak be szentmisét.
Hódmezővásárhelyen, a Szent István király-templomban november 7-én 17 órakor Mészáros József Domonkos OP mutatja be a szentmisét.
Sopronban, a Szent Tádé apostolról nevezett domonkos templomban november 7-én 17.30-kor kezdődő szentmisét Barna Ferenc Máté OP általános vikárius mutatja be.
Forrás: Magyar Domonkos Rendtartomány, Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye