Egy kiváló ötlet megszületése után, a kivitelezés vette kezdetét a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnáziumban, Budapesten.
A gellértes „szerzetesrend” ötlete már tanév elején megfogalmazódott, melynek különös súlyt a szeptember 24-én szokásos iskolai zarándoklat adott. Idén iskolánk védőszentjének, Szent Gellértnek ünnepét ezúttal Bakonybél, a bencés monostor, a remeteség csodás helyszíne tette közösségünk számára felejthetetlenné. Szent Gellért atyánk bencés létéből és tapasztalatából adódóan figyelmünk a Regulára irányult, és azon kezdtünk gondolkodni, miként lehetne diákjaink életének szerves része egy önként vállalt, alapokat adó és megtartó rendszabály melletti elköteleződés.
A nyár végén megfogalmazott ötletet Nagyböjtben tudtuk valóra váltani. A „projekt” jelképe egy csokorba kötött színes, magasba szálló léggömb, melyet hamvazószerdán láthattak először a diákok, valamint a Szerzetesek.hu oldalairól másolt színes vidám képekkel dekorált zöld csempék (melyek a világhír felé röpítették az iskolát a „Mindenki” című Oscar-díjas film díszleteként) és az ellopott "Rendben vagyok" kampány-szlogen, és a személyes megszólítás hívta-várta az érdeklődő tanárokat és diákokat az alakuló összejövetelre. Izgalmas hét következett, hiszen lelki szemeink előtt láttuk azt, hogy kis közösségek fognak alakulni, akik közösen fogalmazzák meg a saját regulájukat, vállalásukat a böjt idejére. A Regula közösségenként más és más, de mindenképp - az egyéb vállalások mellett - fontos része a közös ima. Nem új imaalkalmakat szerettünk volna, hanem a meglévőket akartuk erősíteni. De ott lebegett a kérdés: hányan jönnek el? Hogyan alakulnak ki a közösségek? Úgy gondoltuk, hogy minden kis közösségnek egy tanár is a tagja lenne, melyben óhatatlanul kicsit a tanáré lenne a vezető szerep, amit valahogy ügyesen, mégis egyenrangú tagként kellett véghezvinni. Az első összejövetel a közösségalakításra, a regula-írásra adott alkalmat . A vezetők személyét csak később felfedve, plakátokon megjelenített karizmák és hitvallások mentén alakultak a csoportok: 25 rendtag, három közösségben. Rendszeres találkozások, beszélgetések, imaalkalmak és a csoportra jellemző vállalások repítenek át minket a Nagyböjtön: az ÖRÖM, BÉKE, és SZABADSÁG ízével.
A jelenleg érvényes elköteleződés, a közös fogadalom nagyböjt idejére vonatkozik, de ha egy-egy közösség együtt marad, ha lesz, ami tovább él belőle, az külön ajándék lehet.
P. K.