A Jézus Társasága 2019 elején négy területet nevezett meg, mint amelyek a következő tíz évben meghatározzák a rend tevékenységét. Az egyetemes apostoli preferenciák a lelkiséget, a peremhelyzetben élőket, a teremtett világ védelmét és a fiatalokat állítják a középpontba.
2019. febrár 19-én Arturo Sosa generális atya kihirdette a Társaság ún. egyetemes apostoli preferenciáit. Jelen találkozó szervezői megkértek, hogy válaszoljak három kérdésre: mik a preferenciák, hogyan jöttek létre, és P. Generális szándéka szerint mit kell tennünk velük. E kérdéseket keretként használom, de veszem a bátorságot, és hozzájuk adok másik kettőt: milyen hitet és reményt feltételeznek, és miként bátorítanak arra, hogy jezsuitaként és Ignác tanítványaiként újragondoljuk önmagunkat.
MIK A PREFERENCIÁK?
A legegyszerűbben fogalmazva négy törekvésről van szó, a szándék és a cél négyféle kijelentéséről:
Mutatni az Istenhez vezető utat a lelkigyakorlatok és a megkülönböztetés által.
Társául szegődni a szegényeknek, a kitaszítottaknak, a méltóságukban sérülteknek a kiengesztelődés és az igazságosság küldetésének jegyében.
Kísérni a fiatalokat egy reményteljes jövő megteremtésének útján.
Együttműködni Közös Otthonunk megóvásában.
A preferenciáknak már a hivatalos forrásokban is kissé eltérő a megfogalmazásuk, de a sorrendjük is. Fontos azonban nemcsak egyszerű főneveket (spiritualitás, ökológia), hanem inkább cselekvést megjelölő, igéken alapuló kifejezéseket látni bennük. A preferenciákat kihirdető levelében P. Sosa úgy mutatta be őket, mint egy kísérlet kicsúcsosodását, „hogy megtaláljuk, miként működhetünk együtt a legjobban az Úr küldetésében, jelen korunkban hogyan szolgálhatjuk leginkább az egyházat, milyen módon tehetünk a legtöbbet azzal, akik vagyunk és amink van, azt kutatva, mi volna a nagyobb isteni szolgálat és a még egyetemesebb jó”. A preferenciák a következő tíz év programját szabják meg.
A cikk tovább olvasható itt: jezsuita.hu