A Krisztusból forrásozó élet

2015. már. 21. (szombat) 17:00
Vác

Szerzetes testvéreink példájában kell felismernünk, hogy mindannyian a megszentelt, vagyis a Szentlélekkel megtelt életre vagyunk meghíva – mondotta a Váci Egyházmegye Világi Munkatársainak találkozóján, az egybegyűlteket köszöntő beszédében Dr. Beer Miklós megyéspüspök. 

Sorra bemutatkoztak az egyházmegyében működő szerzetesrendek képviselői. Elsőként a házigazda premontreiek nemrégen megválasztott új perjele, Balogh Piusz atya beszélt arról, hogy a hitbéli megújulás a középkorban a szerzetesrendeknek volt köszönhető. A premontreiek 1121-ben tettek először fogadalmat. Szt. Norbert tudós ember volt, aki a karizmáit az Egyházban bontakoztatta ki. A rendben a lelkipásztorkodás és a szerzetesi fegyelem egyszerre van jelen, a kezdetektől plébániákat vezettek. Jelenleg Gödöllőn és Zsámbékon élnek.

A Máriabesnyőről nemrégen elköltözött kapucinusok képviseletében Szpisják Péter Pál Ofm Cap. és Andrea Malchiori Ofm Cap. jött el Budáról. Elmondták: 1528-ban ismerték el a rendet, a ferences rend „reformágaként”. Karizmájuk a szemlélődés: Isten szeretetét akarják sugározni. Ferenc pápa Az evangélium öröme kezdetű enciklikája kapcsán felmerült a kérdés, hogyan segíthetnek a Szentatyának terjeszteni az örömhírt, „kihúzni” az emberekből az örömet. A remény magjait akarják elvetni; a konkoly ellen pedig a rózsafüzérrel „permeteznek”.

A váci piaristákat Labancz Zsolt SchP. tartományfőnök képviselte. Mint mondta: a szerzetesek alapvetően nem különböznek más keresztényektől, de őket Isten erre a sajátos életformára hívta meg. A piarista rend a tanításra jött létre, hogy az „iskola világában lévő Istennel találkozzanak”. A XVII. században Kazalanci Szt. József sok szegény gyermeket látott Rómában, az iskoláikat a szegény gyerekeknek alapították. A piaristák 300 éve vannak Magyarországon, nyolc helyen.

Az itteni szalvatoriánusok Lengyelországből jöttek. Robert Dłubała SDS atya felidézte az alapító, német Jordan Ferenc (1848-1918) nevét, majd beszámolt arról, hogy rendjük szerte a világon jelen van, Afrikában és Indiában is. A Váci Egyházmegyében Galgahévízen, Sződön, Sződligeten, a nővérek Máriabesnyőn éltek. Plébániát vezetnek, lelkinapokat, zarándoklatokat szerveznek, és programokat a fiataloknak. 

A kismarosi ciszterci nővéreketr Dr. Horváth Olga O.Cist. apátnő mutatta be. Mint mondta: a XI. sz-ban az első ciszterciek csak jó bencések akartak lenni, de végül kicsit más regulájuk lett, mint a bencéseknek. Monasztikus rend, küldetésük az imádság - hajnaltól estig dicsőítés és imádkozás az emberekért -, és az apostoli tevékenység, melybe beletartozik a vendégfogadás, egy orvosi rendelő mozgásszervi betegeknek, a méhészet, a lekvár- és szörpkészítés. Kismarosi kolostoruk területén áll a Kafarnaum Ház, amelyben a váci egyházmegyében papnövendéknek jelentkezett fiatalemberek töltik el a nulladik szemináriumi évfolyamot; imaközösségben a nővérekkel, egyébként viszont teljesen önállóan.

Dr. Beer Miklós a találkozóra el nem jött rendeket is felsorolta. Egyházmegyénkben jelen vannak Mátraverebélyen a ferencesek, Szécsényben a klarisszák és a szegénygondozó nővérek; Mogyoródon a szalézi nővérek; Szobon a lazaristák, Szolnokon a tanítónővérek, Márianosztrán pedig a pálos rend. Láthatjuk, hogy a Jóisten mennyire elkényeztet minket a szerzetesekkel – mutatott rá a püspök.

Forrás és fotó: Váci Egyházmegye

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41