A Szalézi Intézmény Fenntartó 2017. november 10-én rendezte meg már hagyományos pedagógiai konferenciáját. Idén első alkalommal a Számalk-Szalézi Szakgimnázium és a Meta-Don Bosco Szakgimnázium alatti közös épület adott otthont ennek a rangos eseménynek.
Pénteken reggel talán még a szokottnál is nagyobb nyüzsgés jellemezte a Mérnök utcai épület auláját, egymás után érkeztek a csoportok a regisztrálás helyére. A nagy előadóteremben a nagy érdeklődésre való tekintettel még pótszékekre is szükség volt, a neves előadók tartalmas előadásai és szekcióülések ismét lehetőséget adtak minden pedagógusnak a jó gyakorlatok átvételére és az együtt tanulás örömére.
A konferencia résztvevőit Ábrahám Béla atya, szalézi tartományfőnök köszöntötte, aki a vizitációs nővérek trevisói templomának oltárképével illusztrálta mondanivalóját, idézve Szalézi Szent Ferenc „Szív szól a szívhez” mondását, mely szerint a szív nem az érzelem, hanem az emberi személyiség központja, az ember maga, és a nevelő személye nagy érték a fiatal számára.
A programban szereplő plenáris előadások a pedagógiai módszertan aktuális és gyakorlatba átültethető eszközeit, az iskolai nevelés és oktatás mindennapi kérdéseit, valamint a szakképzés jelenlegi helyzetét és irányait mutatták be.
Uzsalyné dr. Pécsi Rita neveléskutató a bizalompedagógiáról szólva Don Boscót, az egyik legnagyobb bizalompedagógust helyezte előadása középpontjába, kutatva, mit tudott, mit tett a nagy szent és nevelő, amit a mai pedagógusok is átvehetnek. Nagy hozzáértéssel, szeretettel és szenvedéllyel taglalta Don Bosco egyszerű, de mégis hatásos nevelési eszközeit, gyakorlatait.
A második előadó, Katona Miklós, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője az aktualitásokról beszélt a szakképzésben. Hangsúlyozta, hogy a legfontosabb feladat jelenleg a szakképzés színvonalának emelése, és hogy a fiatalok értelmes és piacképes szakképesítéssel kerüljenek ki az iskolából, emellett kiemelten fontos, hogy minél több technikusi képesítésű fiatal kerüljön ki a padokból. Részletesen ismertette az újdonságokat, a várható pályaorientációs rendezvényeket és a jövőbeli intézkedés-sorozatokat, terveket, változásokat, új lehetőségeket.
A délelőtt utolsó előadásán Balla Árpád és Pilling Dóra ismertette a Microsoft Innovatív Iskola Programját, a sok újítást, alkalmazást, szolgáltatást és az ezekben rejlő számos lehetőséget, amit az együttműködés kínál a pedagógusoknak.
A plenáris ülések után a délutáni szekcióüléseken a szalézi iskolákból érkező pedagógusok két üléssorozatra bontva, tizenkét szekcióban mutatták be kollégáiknak az általuk már sikerrel alkalmazott szakmai, módszertani jó gyakorlatokat.
Forrás és fotó: Szaléziak.HU