Ferenc pápa örömmel üdvözölte a szervezet tagjait, akik nemcsak elméleti szinten védik a vallásszabadságot, hanem gondjaikba veszik a hitük miatt üldözött és bebörtönözött embereket. Emellett a római Angelicum Pápai Szent Tamás Egyetemen a vallásszabadságról tartott tanulmányi kurzust hirdettek, melyet a trinitáriusok alapítójáról, Mathai Szent Jánosról neveztek el. A nyolc évszadra – vagyis Assisi Szent Ferenc idejére - visszatekintő karizmához hűen ma is szükség van arra, hogy felszabadítsák a rabszolgákat, legyenek azok keresztények, vagy muzulmánok. Mathai Szent János egy új rendet hozott létre a világban való apostolkodásra, melyet III. Ince pápa jóváhagyott és teljes támogatásáról biztosított.
Jézus felszabadított minket
A Legszentebb Szentháromság Rendjét fogolykiváltó szerzetesrendként ismerjük. Elgondolkodtató ez a szókapcsolat: Szentháromság és fogság. Jézus első beszéde jut eszünkbe a zsinagógában az elnyomottak felszabadításáról. Jézus az Atya küldötte, akit a Szentlélek vezérel, benne működik a Szentháromság. Krisztus vérét adta felszabadításunkért, és műve folytatódik az egyház küldetésében. A trinitáriusok rendjében szinte szó szerint megnyilvánul ez a küldetés – mutatott rá a pápa.
A gonoszság minden országban jelen van
Karizmájuk sajnos ma is igen időszerű, hiszen még mindig túl sok férfi, nő és gyermek kénytelen embertelen körülmények között, rabszolgaként tengetni életét. Másfelől pedig a vallásszabadságot nagyon sok helyütt lábbal tiporják: van, hogy nyíltan és erőszakosan, van, hogy rejtve és alattomosan. A Szentatya szabadon fogalmazva hozzátette: Volt idő, amikor az emberiséget szokás volt jókra és rosszakra osztani. „Ez az ország jó...” – „De hisz bombákat gyárt!” – „De jó.” – „Ez pedig rossz...” Márpedig nem így van, a gonoszság mindenkit áthatott és minden országban vannak jók és rosszak. A gonoszság ma mindenütt, minden államban jelen van. Még talán a Vatikánban is!” – mondta a pápa. A trinitárius rend tagjait a Szűzanya és Mathai Szent János oltalmába ajánlotta és áldásával búcsúzott tőlük. Ez alkalommal is elnézést kért amiatt, hogy kénytelen ülve fogadni köszöntésüket, mivel nagyon fáj a térde.
Forrás és fotó: vaticannews.va