A szerzetesek szinodális tapasztalata

2022. már. 21. (hétfő) 12:15
Budapest

A szerzetesek hangja – egy szinodális egyházért címmel rendezték meg a tavaszi Sapientia-napot március 19-én Budapesten, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán. Az esemény egyik előadója Nathalie Becquart XMCJ, a püspöki szinódus altitkára volt.

A 2023-ban sora kerülő püspöki szinódusra készülve, a Ferenc pápa által meghirdetett szinodális folyamatba bekapcsolódó hazai szerzetesi közösségek képviselői nagy számban eljöttek a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola rendezvényére, hogy megosztva egymással a tapasztalataikat az eddig megtett közös útról, a jövőről is együtt gondolkodjanak.

Fehérváry Örs Jákó OSB a Sapientia rektora vezetésével a Veni Creator Spiritus kezdetű taizéi ima eléneklésével, a Szentlélek megszólításával kezdődött a konferencia, amelyen a közös úton való „együtt járásról”, egymás meghallgatásának az Egyházban megélt folyamatáról (szinodalitás) beszéltek a következő előadók: Nathalie Becquart XMCJ, a püspöki szinódus altitkára; Marton Zsolt váci megyéspüspök; Kalmár Petra, a Piarista Rend Magyar Tartománya szinódusi folyamatának projektkoordinátora; Hortobágyi Cirill OSB pannonhalmi főapát; Németh Emma SSS, a Szociális Testvérek Társasága kerületi elöljárója; Deák Hedvig OP, az Árpád-házi Szent Margitról Nevezett Domonkos Nővérek általános főnöknője; Berhidai Piusz OFM, a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány tartományfőnöke; valamint Szakál Ádám SchP, a Piarista Rend Magyar Tartományának tartományfőnöke.

A Sapientia rektora bevezetőjében elmondta, a szinodalitást a szerzetesi főiskola „létmódjává” szeretnék tenni, ehhez járul hozzá a hallgatók számára szabadon választható szinódusi szeminárium is, amelyek részét képezte a Sapientia-napon megtartott konferencia is. Fehérváry Jákó OSB kifejtette: nem kell magyarázni a szinodalitás lényegét annak, aki közösségben (például szerzetesként) él, mégsem magától értetődő a fogalom tartalma, pedig már az ókori egyiptomi atyák mondásaiban (apophthegmata) is megjelenik: „A felebarátunktól függ az életünk és halálunk” (Szent Antal apát). Ferenc pápa a szinódusi folyamatot prófétai jelnek nevezte a mai világban, hiszen az Egyház abban a korban kezd beszélni egymás meghallgatásáról, amikor azt tapasztaljuk, hogy sok szempontból „személyes buborékokban” élünk, ugyanarról az eseményről homlokegyenest más vélemények alakulnak ki, szinte nincs is mód a párbeszédre. A rektor hozzátette: ugyanakkor látnunk kell, hogy egyelőre tanulási fázisban vagyunk, a szinodális létmód szemléletváltást is jelent.

Nathalie Becquart xavériánus szerzetes, a püspöki szinódus altitkára egy perc csendes elmélkedésre hívta meg a Sapientia konferenciáján jelenlévőket, majd arra, hogy ki-ki a mellette ülővel ossza meg gondolatait két percben a szinodalitásról.

E sorok írója mellett ülő szociális testvér arról beszélt, hogy anyaházukba tíz háborús menekültet fogadtak be a napokban, s a közösen megtett út, egymás meghallgatása témájában a befogadás nehézségei, a jövő bizonytalansága járt a fejében az egy perc szilencium ideje alatt.

Nathalie Becquart a továbbiakban a 2023-as püspöki szinódus logóját elemezte. Rámutatott, hogy az tükrözi az Egyház szinodális vízióját: Isten népe halad, a Lélekből él, elől mennek a gyermekek, a kisemberek, a sérültek, s utánuk a többiek, köztük a klérus tagjai is; közösen élik meg a küldetést, így indulnak a világba. A xavériánus szerzetes kifejtette: a szinodalitás kulcsfogalma a közösség, az interakció, a küldetés (misszió) és a részvétel. Nem a kisebb egyházi csoportok összehangolásáról szól, a lényeg az, hogy „minden egyháztag részvételére számítunk”, s így a kommunióban és a közös küldetésben megvalósul az Egyház mélyebb identitása.

A szinodalitásnak ugyanakkor nincs elhatárolt definíciója, azt mindenkinek a saját kultúrájában, a maga nyelvén kell megfogalmaznia, s főként megélnie. Utóbbi a fontosabb, hiszen a cél nem dokumentumok, állásfoglalások gyártása, hanem egymás meghallgatása, a másik emberre és a Szentlélekre való tényleges odafigyelés, a közös úton járás, ami segít abban, hogy az Egyház megújuljon, saját gyökereihez visszatérve és abból kiindulva. Mindig tanulhatunk valami újat egymástól, szót kaphatnak a gyermekek is, a periférián élők is, „senki nem statiszta, mindenki főszereplő” – idézte a pápát az előadó. Megtapasztalhatjuk ezáltal, hogy a Szentlélek, aki minden megkeresztelt emberben működik, üzen.

A Szentatyának ez az ekkleziológiai víziója a II. Vatikáni Zsinat tanításából, a Lumen Gentium kezdetű dokumentumból forrásozik. Az Egyház hierarchiapiramisa helyett a horizontális jellegnek kell érvényesülnie, a szinodalitás-élmény egybefogja Isten egész népét: a pápai primátust és a püspöki kollégiumot a teljes szinodalitáson belül kell elgondolnunk. A mások feletti uralkodást fel kell váltsa a kölcsönösség, az egymásra utaltság és a kiengesztelődés lelkülete. A karizmák által mindenki hozzájárul Isten népének építéséhez.

A szinodális forma az, amely által az Egyház képes továbbadni a hitet, s ebben kucsszerepet játszanak a fiatalok. Nathalie Becquart elmondta, a gyakorlatban az történik, hogy a szinodális testületek nem „parlamenti vita” keretében, hanem közösségi alapon jutnak konszenzusra, a Szentlélekre figyelve. A továbbiakban az előadó rámutatott: a szinodalitás távolabbi, antropológiai alapja, az ember hivatása, ami nem más, mint a testvériségben élni. Ennek jegyében radikális  vezetői stílusváltás történik az Egyházban, ennek kulcsfogalma a barátság, a közelség: „az egyháztagokat fel kell szabadítanunk arra, hogy megélhessék a karizmájukat." Önmagunk s az Egyház megújításának célja: mélyebb kapcsolatba kerülni az evangélium üzenetével. Ebben a folyamatban úgy tanulunk, hogy közben cselekszünk. A gyakorlatban Jézust követjük, aki az emmauszi tanítványokat először meghallgatta, s azután tanította – hangsúlyozta a püspöki szinódus altitkára.

A Sapientia-nap következő előadója Marton Zsolt váci megyéspüspök többek közt elmondta, egyházmegyéjében a „közösség, a részvétel és a küldetés” jegyében 2040-ig tartó szinodális projektet terveztek.

„Kaptam egy álmot a Szentlélektől! Evangéliumi egységben lévő közösségként építkezünk együtt. A jövőképünk: az egység” – mondta a püspök.

A stratégia szerint közösségi alapon működő központi missziós plébániák jönnek létre, amelyek életet generálnak, Isten országát építik a belső elköteleződéssel élő egyháztagok ki-ki a hivatásán keresztül. A célok megvalósítása érdekében operatív munkacsoport alakult, papi, diakónusi, világi párbeszédcsoportok jönnek létre. Többek közt megalakult a pasztorális referensek tanácsa is amelyben papok, állandó diakónusok, világiak, s köztük egy házaspár is részt vesz. A görögkatolikus Tóth András, 9 gyermekes édesapa lett az egyházmegye spirituálisa, s az egyházmegye motivációs képzési központjában beindult a mentálhigiénés képzési irány is.

Marton Zsolt püspök arról is szólt, hogy működik egy ökumenikus lelkészkör is. Az egyházmegye megalapításának 2025-ben esedékes ezredik évfordulójára pedig új szembemiséző oltár épül a székesegyházban, mert – mint hangsúlyozta –: „nekünk Jézus az első, köré csoportosulunk.”

A szerzetesi konferencia következő előadója, Kalmár Petra, a Piarista Rend Magyar Tartománya szinódusi folyamatának projektkoordinátora többek közt 18 éven át tartó hitoktatói munkájáról beszélt. Hangsúlyozta, hogy „minden, ami van út Istenhez”, s reményét fejezte ki, hogy a szinodalitással tekintélyt kap ez a tapasztalat. Spirituális párbeszédet javasolt, a megélt hittapasztalat megosztását. „Higgyék el a laikusok, hogy a hétköznapi spiritualitásnak van ereje!” Rámutatott, hogy a szinodalitás folyamata félelmeinkkel is szembesít: „Sérült tanítványok vagyunk, de azért vagyunk tanítványok, mert sérültek vagyunk”, Isten belép a félelmeinkbe; a sebzett Jézus belép a rettegő tanítványok körébe és a tanítványok tanúságtevőkké válnak.”

Hortobágyi Cirill pannonhalmi főapát a konferencián a bencések szinodális tapasztalatáról beszélt, s emlékeztette a jelenlévőket, hogy a megkülönböztetés a szerzetesi élet alapfeladata, utalva az Amoris laetitia pápai dokumentum 8. fejezetére, valamint a Sapientia rektora után ismét egy ókori apophtegmát (mondást) idézett: „Mi a szerzetes munkája? A megkülönböztetés”, azaz felismerni a saját szívünk akaratát és megkülönböztetni Isten akaratától.

A főapát megemlítette, hogy a szinodalitásnak Mario Grech bíboros, a püspöki szinódus főtitkára által egy korábbi interjúban összefoglalt ismérvei nem idegenek a benedeki regulától. Beszélt a játszmák nélküli, nyílt, erőszakmentes kommunikációról a közösségi döntésekben, s a vezetési stílusban. Részletezte a területi főapátságban a püspöki zsinatot előkészítő szinodális tevékenységet, s elmondta, már zajlanak a szinódusi konzultációk a plébániákon, amelyet száz (a képzésre a kiküldött meghívók alapján önként jelentkezett munkatárs) koordinál. Hortobágyi Cirill OSB hangsúlyozta, a szerzetesség tapasztalata az egész Egyház számára hasznos lehet a szinodális folyamatban.

A nap hátralévő részében Németh Emma SSS, a Szociális Testvérek Társasága kerületi elöljárója, Deák Hedvig OP, az Árpád-házi Szent Margitról Nevezett Domonkos Nővérek általános főnöknője, Berhidai Piusz OFM, a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány tartományfőnöke és Szakál Ádám SchP, a Piarista Rend Magyar Tartományának tartományfőnöke tartott előadást rendjük működéséről, szinodális tapasztalatairól.

Elhangzott: a Lélekre való hagyatkozás, a szinodalitás életstílusa a kezdetektől a szerzetesség sajátja.

2016-ban megalakult a Rendi Együttműködési Projekt (REM), amely számolva a szerzetesség hazai állapotával felvázolta az együttműködés lehetőségeit: a férfi és női rendek számos területen közösen munkálkodnak (képzések, gyermekvédelem, arculat), jelenleg pedig ad hoc működnek együtt az orosz-ukrán háború okozta helyzetben.

A domonkos rendben a kormányzást kifejezett formában jellemzi a szinodális szellemiség (káptalani rendszer), az elöljáró neve prior, első az egyenlők között. A domonkos „demokrácia” célja: konszenzusra jutni a közösségi döntésben, amely „önmagunk fölé emel”, azaz mindenki személyes véleményén túl van; valójában domonkos „koinokráciáról” beszélhetünk az Apostolok cselekedetei 2. és 4. fejezete értelmében. A „mindenki meghallgatása” álhatatosságot, türelmet igényel.

Berhidai Piusz OFM ferences tartományfőnök leszögezte: a hiteles szinodalitás krisztocentrikus. A szerzetes a rendben zajló önreflexiós és a jövőt tervező folyamattal kapcsolatban arról is beszélt, hogy „a szinodális módszer nem hatékony, de ha nincs, akkor megvan a veszélye, hogy valaki »leszáll a vonatról«” .

Szakál Ádám piarista tartományfőnök vázolta a korábban zajlott ifjúsági szinódussal kapcsolatos rendi tevékenységet (piarista szinódus), levonta a tanulságokat és üdvözölte a fiatalok bevonását a magasabb rendi fórum tanácskozásaiba (egyetemes káptalan). Mint mondta: „A fiatalok szeretnek minket és számítanak ránk”. S Pedro Aguado rendfőnök szavaira utalva hangsúlyozta: „a fiatalok tesznek piaristává minket”. Szakál Ádám rámutatott, „a szinodális modell tapasztalati alapú valóságfelismerés, amely a megújulásra fókuszál”.

A Sapientia-nap délután műhelybeszélgetésekkel folytatódott, majd a jelen lévő szerzetesi vezetők és Nathalie Becquart kerekasztal-beszélgetésével végződött. Szóba került a fiatalokkal való közös munka, az együttgondolkodás kihívásai, a generációk közti párbeszéd gyümölcsei, illetve a szinodális folyamat Krisztus-központúsága. Nathalie nővér - aki harminc éven át dolgozott az ifjúságpasztorációban – elmondta: ahol elkezdik alkalmazni a szinodális módszert, ott az emberek megélik annak személyiséget formáló valóságát, s a folyamat végül igazi belső örömöt ad.

Szerző: Körössy László

Fotó: Merényi Zita
 

Forrás: magyarkurir.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41