Szerzetesházak lelkigyakorlatai közös online felületen

2022. jan. 5. (szerda) 08:30
Mindenhol

Lelkigyakorlat, lelkivezetés, kísérés, elvonulás és a csend lehetősége – a szerzetesrendek egybegyűjtötték mindazt, amihez ők értenek a legjobban, és felkínálják kincseiket a szerzetesek.hu honlapon keresztül elérhető Elvonulás, lelkigyakorlat, szállás szerzeteseknél online felületen: elza.szerzetesek.hu.

Suller Melinda SJC és Mészáros Anett, a  Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája kommunikációs munkatársa voltak beszélgetőtársaim. Ők mutatták be, hogyan és miért jött létre a szerzetesközösségek széles kínálatát összefogó Együttműködés Lelkigyakorlatos és Zarándokházak között, azaz az ELZA.

– Könnyű és gyors eligazodást nyújt az új online felület, amely az egész országra kiterjedően gyűjti egybe a szerzetesek által kínált lelkigyakorlatokat. Hogyan jött létre ez a rendek közötti együttműködés?

– A Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK) és a Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK) tevékenységében már régebb óta gyakorlat a munkacsoportokban való együttműködés. Az oktatás–nevelés és a szociális munka területén több összefogás működik, de az egyik legnagyobb kincsünk, a lelkigyakorlatok terén nem volt köztünk együttműködés. Ebből a felismerésből kiindulva hívtunk össze egy munkacsoportot, melynek célja a lelkigyakorlatos és zarándokházak összefogása. Első körben a verbiták, a jezsuiták, a karmeliták, a pálosok és a Jézus Szíve Társasága csatlakozott a kezdeményezéshez. Elindult a tervezési folyamat, célul tűztük magunk elé, hogy létrehozunk egy közös honlapot, amely megmutatja, mit tudunk kínálni mi, szerzetesek mindazok számára, akik valamilyen lelki táplálékot keresnek. Úgy gondoljuk, nagy kincs, hogy a feltöltődéshez nem kell elmenni például Tibetbe, hiszen itt, a közelünkben bárki hozzájuthat a „lelki unikumokhoz”.

– Milyen távlatokat nyitott az összefogás?

– Azt látjuk, hogy az emberek úgy tekintenek a szerzetesekre és házaikra, mint lelki erőművekre. A szerzetesben olyasvalakit látnak, aki mélyebben kapcsolódik Krisztushoz. A szerzetesi házakban pedig mindig jelen van valamilyen lelkiség, ezért aki ellátogat ezekbe, az bekapcsolódik ebbe a lelkiségbe. A köztünk kiépült kapcsolat révén segíteni tudjuk egymást. A felismerésünket így lehetne összefoglalni: „De jó, hogy vagyunk, és de jó, hogy ti is vagytok.” Örömet jelent számunkra, hogy nem vagyunk egyedül abban, amivel foglalkozunk. Mi nem a konkurenciát látjuk egymásban, hiszen a célunk közös. Szeretnénk eljuttatni az embereket a nekik megfelelő lelkigyakorlatra. Meg kell tanulnunk ezt nagyvonalúan kezelni, és közvetíteni egymáshoz a keresőket, elfogadva, hogy adott esetben nem ránk van szükség, hanem egy másik házra. Azt szeretnénk, ha ez a szemlélet hatná át a szerzetesi együttműködést.

A lelki feltöltődést kereső embernek kell a középpontban állnia. Nem az épület, nem a fenntartás gondja az első, hanem az ember, az, hogy megtalálja, amire szüksége van.

Folyamatosan építjük egymással a kapcsolatainkat. Találkozóinkat mindig más-más házban tartjuk. Szeretnénk, ha jobban megismernénk egymás lelkiségét is. Elindult a közös tervezés a jövőről, keressük, miként tudunk akár nem vallásos embereket is megszólítani, hiszen mindannyiunk küldetése a szélesebb rétegek szolgálatára szól. Ezért sokszínű programokat kell kínálnunk. Szeretnénk együttműködni a pedagógiai munkacsoporttal is, hogy közösen találjuk ki, mit tudnánk nyújtani a kamasz és a középiskolás korosztálynak. Szeretnénk megmutatni nekik, hogy a lelkigyakorlat hozzátartozik a lelki egészséghez.

– Az interneten elérhető felület október 15-én, Avilai Szent Teréz ünnepén elindult, és azóta működik. Mit találhatnak itt az érdeklődők?

– Magyarországon kilencvenöt szerzetesközösség van, több mint az egyharmaduk fogad érdeklődőket, akik elvonulásra, lelkigyakorlatra, lelki kísérésre, lelkivezetésre vágynak. Ezzel a több mint harminc renddel elkezdtük felvenni a kapcsolatot. Összegyűjtöttük, milyen lelkigyakorlatok érhetők el Magyarországon. Egységes szempontok alapján mutatjuk be a házakat, az adatbázisban információk találhatók a házban lévő szobák számáról, az elhelyezés körülményeiről, az étkezésről, a megközelíthetőségről, a közösségi terekről, és fényképek is láthatók a belső és külső terekről. A lista feltehetően még bővülni fog a később csatlakozókkal. Ez a honlap továbbirányítja az érdeklődőt a lelkigyakorlatos házakhoz, ott lehet jelentkezni egy-egy lelkigyakorlatra. Sokféle lehetőség tárul elénk, és mindenki választhat közülük. Valamennyi lelkiség egy-egy sajátos kincs. Érdemes többfélét is megismerni, hogy az ember megtalálja a neki szólót. Segít az eligazodásban Deák Hedvig OP írása a szerzetességről, Vízi Elemér jezsuita szerzetesé a lelkigyakorlatokról és Gáll Zsófia összefoglalója a zarándoklatokról, illetve a magyarországi zarándokutakról.

– Honnan merítenek új ötleteket?

– Ez lelkigyakorlatos házanként változik. Figyeljük a külföldi honlapokat is, de a hazai folyamatokat és igényeket is. A szerzetesrendek folyamatosan frissítenek, újítanak, felhasználják a lélek működését ismerő tudományágak újabb eredményeit. Sokat merítenek például a művészetterápia, az irodalomterápia, a zeneterápia eszköztárából.

– Tapasztalatuk szerint mennyire van ma igény a lelkigyakorlatokra?

– A lelkigyakorlat nem csak egy könnyű, jó közérzetet adó pihenés. Ilyenkor meg kell küzdenünk magunkkal. Nem tisztán öröm és boldogság vesz körül bennünket ebben a folyamatban, hanem erőfeszítéseket kell tennünk, feldolgoznunk a korábbi tapasztalatainkat, és megdolgoznunk egy új szemléletmód kialakításáért.

Azt keressük, hogyan tudjuk Isten szemével látni az életünket, miként lehet átlépni a küszöböt, hogy Isten szemébe nézhessünk, és az ő tekintetében láthassuk meg magunkat. A lelkigyakorlatozó útnak indul, elmegy valahová, és ott történik vele valami, aminek hatására máshogyan érkezik haza.

Ezen az úton vezeti az érdeklődőket az ELZA. Azt tapasztalom, hogy a Jézus Szíve Társasága Tahiban működő házát leginkább a házasságra készülők, a fontos döntések előtt állók és a gyászolók keresik fel rendszeresen. Sok a visszajáró, vannak, akiknek az életéhez már hozzátartozik a lelkigyakorlat, és évente eljönnek. Látható, hogy igénylik a többféle programot, szívesen kipróbálják, mi az, ami igazán nekik való. Az imádság területén is keresgélnek, különféle imamódokat szeretnének megismerni. Vannak, akik kifejezetten a beszélgetéseket szeretik, például azért, mert egyedül élnek. Vágynak arra, hogy tanuljanak mások tapasztalataiból, hogy új ismeretségeket szerezzenek, és a lelki igényük szerinti lelki barátságokat kössenek. Ez különösen a hatvan év felettiekre jellemző, akik körül megfogyatkoznak az emberek, megszűnik a munka világa, és szeretnének új színt vinni az életükbe.

– Az elvonulás és a lelki kísérés lehetőségét is kínálják.

– Valóban, a szerzetesek házaiban lehetőség nyílik a csendes elvonulásra is. Azokat is várjuk, akik nem szeretnének külön programon, lelkigyakorlaton részt venni, de szükségük van a csendre és valamiféle lelki útmutatásra. Bekapcsolódhatnak a zsolozsmába, részt vehetnek a szentmisén, gyónhatnak, és egy-egy beszélgetést is kérhetnek. Az ELZA honlapján ezeket a lehetőségek is megtalálhatók. A lelkigyakorlatos házak láthatatlan munkája nyilvánul meg például abban, hogy a lelkigyakorlatok után sokan visszajárnak lelkivezetésre.

– Indulásuk arra az időre esett, amikor az emberek a világjárvány előző hulláma után végre kiszabadultak a bezártságból. Mit tapasztaltak, mire volt leginkább szükségük?

– Eltelt nagyjából egy hónap, mire el mertek indulni az emberek. Igyekeztünk úgy összeállítani a programot, hogy az válaszoljon az igényeikre. A karanténidőszak után találkozni, beszélgetni, végre együtt lenni, közösen alkotni szerettek volna. Ezért például művészetterápiát és jézusi gyaloglást is kínáltunk nekik. Az emberekből feltört a bezártság, a beszorítottság érzése, és keresték, hogyan tudják kezelni magukban a szorongásaikat. Mások a túlterhelés miatti kiégettséggel küzdöttek.

A lelkigyakorlatokon arra a kérdésre is kerestük a választ, hogy mi lehet a járvány pozitív hozadéka. Mi az, ami életben tartott, ami erőt adott ebben az időszakban? Olyan mondatokat fogalmaztunk meg, amelyek egy-egy nehéz helyzetben újra meg újra erőforrásként hathatnak. Sokan kerestek vigaszt a gyászukban. Nem tudok megrendülés nélkül beszélni azokról a csendes imákról, melyekben eljöttek a halottak, és megnyugtatták az élőket. Felszabadító élményeket éltünk meg.

Az elza.szerzetesek.hu oldal a Heribert C Stúdió munkája. (heribertc.hu)

 

Szerző: Trauttwein Éva

Forrás és fotó: www.magyarkurir.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41