Általános káptalant tartott a Magyar Bencés Kongregáció

A rend esedékes általános gyűlését október 26-án tartották a kongregáció összes háza – a Pannonhalmi Főapátság, a Sao Paulói-i Szent Gellért Apátság, a Tihanyi Apátság, a Győri Bencés Perjelség, a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor, zeiselhofi Domus Religiosa, a Komáromi Bencés Rendház és a budapesti Szent Benedek Tanulmányi Ház – elöljáróinak részvételével.

 

A rendi káptalanon meghívottként jelen volt a kongregáció társult tagjaként, a Szent Benedek Leányai Társaság is Tiszaújfaluból.

Az általános káptalan az önálló monostorok együttműködését megteremtő fórum, amelyet három évente hívnak össze, határozott időre. A monostorok saját szabadságukat megőrizve határozzák meg a közös irányvonalakat és gondolkodnak a jövőről. Az október 26-i általános káptalan egyik fő témája a konstitúció megújítása volt, ami a mindennapi élet szabályozásához fontos. Tulajdonképpen Szent Benedek Regulájának – amely a spiritualitás, a lelkiség letéteményese – egy aktualizált változata. Rendelkezik egyebek mellett a választásokról, a döntések meghozatalának módjáról. A másik jelentős téma pedig az elmúlt bő egy évtizedben folyamatosan finomodó zsolozsmáskönyv végleges formába öntése volt.

A bencés rend egy konföderatív felépítésű szerzetesrend, a világon összesen tizenkilenc kongregációja működik. A Magyar Bencés Kongregáció a harmadik legrégebbi, amelynek vezetője a prézes apát, azaz a pannonhalmi főapát. A kongregáció az 1500-as években jött létre. A 19. század elején, amikor a rend fő feladatának az oktatást jelölték ki, a szervezet még centralizáltabbá vált, hiszen az iskolák ellátása közös teendő volt. Ekkor a közösség egy nagy konventet alkotott, Pannonhalmi Szent Benedek Rend néven.

A gyűlésen Hortobágyi T. Cirill főapát elmondta: a II. Vatikáni Zsinat után a szerzetesrendekben megindult egy lelkiségi megújulás. Magyarországon azonban az akkori politikai viszonyok között korlátokba ütközött, hogy a bővülésről, a jövőről komolyan tudjon gondolkodni a szervezet. A ’89-es fordulat után azonban a hatóságok előtt is, hivatalosan ratifikálni tudták, hogy a Magyar Bencés Kongregáció tagja a Sao Paulói monostor is, amelyet a II. világháború után Brazíliába menekült rendtársak alapítottak.

2012-ben újabb jelentős állomásához érkezett a kongregáció. Az addig függő házként működő tihanyi apátság és a győri perjelség önállóvá vált. Napjainkban a Magyar Bencés Kongregációnak már nyolc rendháza van, ebből négy monostor önálló – Pannonhalma, Győr, Tihany, Sao Paulo – és a remények szerint néhány év múlva Bakonybél is erre az útra léphet.

A szerzetesi, monasztikus életformának minden korban megvannak a maga kihívásai. Mihályi Jeromos OSB, a Tihanyi Bencés Apátság perjele szerint a stabiliátás hiteles megélése a legfontosabb.

Az elöljáró az általános káptalan után kifejtette: egy szerzetesközösségnek mindig van kisugárzása. Egyrészt a munkatársaik felé, akik velük együtt vállalják a szolgálatokat, másrészt azok irányába, akikért vállalják a szolgálatot, például a lelkipásztorkodás során hívekért, vendégfogadás során a Tihanyba látogató turistákért. „Mindannyiuknak kell valamit adnunk, „újat és régit”, ahogyan a Szentírás is fogalmaz. És ehhez kell a közösségben és az imádságban megélt stabilitás.”

A győri Szent Mór Bencés Perjelség vezetője, Sárai-Szabó Kelemen OSB közösséget érő a kihívásokról szólt.

Mint rámutatott: olykor negatívumként megélt helyzetek sokszor nem is igazi problémák, hanem valójában Istentől kapott ajándékok. Olyan adományok, amelyek elgondolkoztatásra késztetik a szerzeteseket, hogy tényleg a hagyományaikhoz, Krisztus követéséhez és a regulához hűen élik-e a mai életüket. „Nem éppen azért kapjuk-e ezeket, hogy megújuljunk, hogy egy kicsit új szívvel gondoljunk hivatásunkra, küldetésünkre?” Mint mondta, ilyen ajándéknak tartja azt is, hogy ma a bencés szerzetesközösségekben minden életkorból találunk testvéreket. „Ez egyfajta tanúságtétel a világ felé, hogy hogyan gondoskodunk az öregekről, vagy hogyan kell szépen átadni a jövőt a fiatalok kezébe. Ezek ajándékok, amiket meg tudunk élni.”

A Magyar Bencés Kongregáció minden közösségének megvannak a saját kiemelt szolgálatai. Tihanyhoz például nyolc templom tartozik két plébániával. Itt a hívek kísérése, szolgálata, a közösségépítés a feladat. A látogatók fogadása a zarándokoktól a turistákig egy elég széles réteget jelent. Nekik a gyökereket, értékeket, magyarságot kell megmutatni, és azt is, hogy kik a mai szerzetesek, mit csinálnak és hogyan élnek. Mint a Balaton-felvidék egyik meghatározó kulturális központja, a tihanyi testvérek a következő évben pedig az Európa Kulturális Fővárosa rendezvénysorozatba kapcsolódnak be új és régi programokkal.

Egy kongregáció házai bátorítóan hatnak egymásra – véli Sárai-Szabó Kelemen OSB. „Bátorító, hogy nem egyedül dolgozunk az Isten ügyéért, nem egyedül akarjuk megélni Szent Benedektől kapott küldetésünket a világban. Többen is vagyunk, akik küzdünk azért, hogy ez a közösség működjön, éljen és életet adó legyen.” A Szent Mór Bencés Perjelség a győrieket és a környéken élőket igyekszik megszólítani. Egyrészt a liturgiákon, másrészt a fenntartásukban működő iskola által a gyerekeket, rajtuk keresztül a családokat. Erősíteni szeretnék őket ezekben a „nem egyszerű időkben, hogy lássák és tudják: gondolunk rájuk, az egyház és a szerzetesrend átérzi a körülöttük lévő nehéz helyzetet, amelyre igyekszik pozitív választ adni.”

Forrás: Pannonhalmi Főapátság/magyarkurir.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41