A Bazilika 800 emlékév záró szentmiséjén Pannonhalmán

Pannonhalma
Szent Mártonnak, a pannonhalmi monostor és bazilika védőszentjének ünnepén tartották a Pannonhalmi Főapátság által meghirdetett Bazilika 800 emlékév záró szentmiséjét. Matteo Maria Zuppi bíboros, a Szent Márton-hét vendége a liturgia keretében Pannonhalma hivatásáról beszélt. November 11-én együtt ünnepelt a bencés gimnázium teljes közössége.

 

Matteo Zuppi, a béke, az irgalmas, befogadó, szerető Egyház követe volt a Pannonhalmi Bencés Gimnázium Szent Márton-hetének vendége, valamint az ünnepi szentmise főcelebránsa és szónoka.

Hivatását a bíboros a 70-es években Rómában, a hárommilliós metropolisz peremén, a rászorulók között szolgáló Sant’Egidio közösségben kapta. Matteo Zuppi bíboros ma Bologna érseke, az Olasz Püspöki Konferencia elnöke, s a békéért való munkálkodása révén Szent Mártonnak, a béketeremtés szentjének mai utóda.

Hortobágyi Cirill pannonhalmi főapát a szentmisén külön köszöntötte Michael W. Banach érseket, Magyarország apostoli nunciusát; Várszegi Asztrik emeritus főapátot; Szemerei Jánost, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspökét; Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát; Szőke Pétert, a Sant’Egidio közösség regionális felelősét; Boldvai Márton Bertalan csornai premontrei perjelt; a tihanyi, a győri, a bakonybéli, a budapesti bencés testvéreket, a bencés intézmények képviselőit, a bencés nővéreket.

"Ajkán csak Krisztus volt, szívében csak jóság, béke és irgalom” – idézte a főapát Sulpicius Severust, a monostor védőszentjének krónikását. A találkozás, a kultúra és az imádság jegyében telt, most befejeződő emlékév arra volt hívatott, hogy Szent Márton lelkületét erősítse bennünk, s elköteleződjünk a béke szolgálatában, és Krisztust keressük a szegényekben, a testvérekben, az igében, az Eucharisztiában – mondta Hortobágyi Cirill.

Matteo Zuppi a temploma felszentelésének nyolcszázadik évfordulóját ünneplő Pannonhalma hivatásáról beszélt: Pannonhalma mint „lelki emlékmű”, mint a „testvériség hídja” segít megérteni, mi az, ami lényeges és ami egyúttal mindig láthatatlan.

E házban – hivatásának megfelelően – találkozik egymással a spirituális és az emberi, kikötőre talál, befogadásban és iránymutatásban részesül az „élet oly sok hajótöröttje”. Ez a ház ellenáll a „nagyképű és vakmerő individualizmusnak, amely azt hirdeti: „szabadítsd meg magad”. Ez a ház tudatában van az ember törékenységének és annak, hogy mindannyian egy csónakban evezünk. Itt tudják, hogy csak akkor leszünk erősebbek a rossznál, ha közösen gondolkodunk – fogalmazott a bíboros.

Az „apátság lámpatartóra helyezett lámpás”, amely képes reményt adni, felemeli tekintetünket a nyomorúságból, és arra ösztönöz, hogy ne legyünk középszerűek, ne igazodjunk a világ szelleméhez, ne redukáljuk az evangéliumot az egyéni jólét egyik termékévé a sok közül, amelyek csak illúziókat, törékenységet és függőségeket teremtenek. Pannonhalma „befogadó ház, nyitott ajtó” mindannyiunk számára, akik életet, jövőt és örökkévalóságot koldulunk.

A bíboros így biztatta az ünneplőket: „bár sohasem tudhatjuk, hogy ki kopogtat az ajtón, mégse féljünk tőle, ahogyan Szent Márton sem nem félt, s nem ítélkezett, és nem mutatott közömbösséget sem. Krisztus szemével látott, tudta, hogy "Krisztus minden szakembernél alkalmasabban kötözi be a sebeket, ad szabadulást a raboknak, a függőségek és az individualizmus foglyainak, s megszabadít az elítéléstől és a félelemtől, amely ellenséggé teszi a felebarátot”.

A monostor közel van a történelemhez és az igazi élethez, az ellentmondásokkal teli és szenvedő emberiséghez. A testvériség, a párbeszéd, az igehirdetés konkrét helye, amely utat mutat, hogy megtanuljunk egész lelkünkkel szeretni. Itt, a testvériség közösségében meghallgathatjuk Istent és felebarátunkat.

Matteo Zuppi felhívta a figyelmet arra, hogy Pannonhalma itt, Európa szívében a kontinens legmélyebb gyökereit képviseli. A szentség, amit megjelenít, mindig „túllépett a határokon, s az egyetlen olyan nyelvet beszéli, amely megsemmisíti a megosztottságot, és mindenki szívét ismerős szavakkal megszólítva valósítja meg az igazi globalizációt, ami egyesít, nem pedig elszigetel”.

A „béke követe” arra figyelmeztetett, hogy „Európában megjelentek az ellentétek, fellángolt a nacionalizmus és az ítélkezés, a kommunikáció hangneme elmérgesedett. Tanúi vagyunk annak, hogy a politika a problémák megoldása helyett inkább az indulatokat szítja, megfeledkezve a háború borzalmai után elért érettségről, s visszafejlődve egyfajta háborús infantilizmusba. Ezért újra fel kell fedeznünk az alapító atyák által képviselt európai lelkületet, amely képes volt saját korán, a nemzeti határokon és a közvetlen szükségleteken túlra tekinteni”.

Matteo Zuppi Ferenc pápa kérdésére emlékeztette a jelenlévőket: „A meggyötört Ukrajnára gondolva is felteszem magamnak a kérdést: hol vannak a békéért tett kreatív erőfeszítések?” Szent Márton példája alapján adott választ: Márton osztozásra tanít, arra, hogy megtegyük a lehetséges apró gesztusokat, s a széles körű közöny és a keresztény társadalom végének szörnyű kihívásaiban megérezzük az evangéliumi magvetés lehetőségét.

Igazi emberséggel, örömmel közvetítsük Isten jelenlétét a sivatagban, ahol oly sokan keresik a vizet, amire rászorulnak, és amiről a szomjúság nem enged megfeledkeznünk.”
 

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Forrás és további fotók: magyarkurir.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41