A feltehetően bencés szerzetesek által lejegyzett szöveg ezúttal a Szent Márton-bazilikában hangzik el. Ott, ahol maga Szent István és fia is többször megfordult. A templomban, amelynek alapfalai ma is őrzik államalapító királyunk emlékét, és ahol az ő kérésére a bencés szerzetesek mindennap imádkoznak hazánk fennmaradásáért. Azon a helyen, amely középkori felújításának és felszentelésének 800. évfordulóját ünnepli idén a közösség. A szöveg – ahogy 2019-től minden évben – Nádasdy Ádám kortárs fordításában hangzik majd el, aki kifejezetten a pannonhalmi Intelmek-előadásra készítette el ezt a változatot.
Míg az elmúlt 19 évben mindig egy színművész tárta a közönség elé a szöveget egy improvizatív zenész kíséretében, addig a jubileumi előadásra a Pannonhalmi Főapátság minden eddigi szereplőt visszahívott. Két év kivételével pedig az összes előadásról érkezik valaki.
Seress Zoltán – Grencsó István, szaxofon (2004)
Lőrinszky Attila, nagybőgő (2005)
Bogdán Zsolt (Kolozsvár) – Horváth Kornél, ütőhangszerek (2006)
Trill Zsolt (Beregszász) (2007)
Mizsei Zoltán, ének, elektronika (2008)
Kovács Frigyes (Szabadka) (2009)
Szabó Dániel, zongora (2010)
Tulipán Marci (2011)
Újhelyi Kinga (2012)
Molnár Piroska – Ágoston Béla, fúvós hangszerek (2013)
Szalma Tamás – Kiss Zsolt, orgona (2015)
Szamosi Zsófia – Lantos Zoltán, kétnyakú elektromos hegedű (2017)
Tóth Szabolcs, szitár (2018)
Binder Károly, zongora (2019)
David Yengibarjan, akkordion (2020)
Jávori Ferenc „Fegya”, elektromos zongora (2021)
Für Anikó (2023)
„Nem lehet meghatottság nélkül szemlélni a neveket” – mondja Mispál Attila, aki a kezdetek óta rendezi az Intelmeket. „Dobog a szívem, ahogy olvasom” – teszi hozzá. „Ez egy egyszeri lehetőség, ilyen többet biztosan nem lesz. Nagyon izgalmasnak ígérkezik az este, csupa olyan színész és zenész érkezik, akik egyszer már előadták a teljes Intelmeket. Most inkább csak az a feladatuk, hogy egy-egy színt megvillantsanak az egykori műsorból, vagy a jelenlegi zenei világukból.”
A színművészek közül tízen tudnak eljönni. Rangidősként Molnár Piroska nyitja az előadást, őt követi az első Intelmek színésze, Seres Zoltán és ők is fejezik majd be, mintegy kettős keretbe foglalva a produkciót. A fennmaradó szöveget pedig úgy osztotta be a színészek között a rendező, ahogy az elmúlt években egymást követték.
A zenei szövetet egészen különlegessé teszi, hogy idén 12 zenész működik közre. A zongoristák mellett – akik mindannyian el tudnak jönni a jubileumra – a legkülönfélébb hangszerek szólalnak meg: a többi között orgonát, szitárt, akkordiont és kétnyakú elektromos hegedűt is hallhat a közönség. Néhányan pedig párosként muzsikálnak majd.
Mispál Attila egy kivételével az összes Intelmeket végigkísérte. Már az első, 2004-es előadást is ő rendezte. Az első években mindig a Bazilikában tartották az előadást, majd más helyszíneket is bevontak, így az elmúlt 19 év alatt mondhatni az egész Főapátságot és környezetét bejárták. „Mindegyik évnek volt valamilyen különlegessége, amire szívesen emlékszem, mert mindig az akkori szereplőkkel együtt alakítottuk ki, és teremtettünk lényegében egy teljesen új előadást.”
Az idei műsor érdekességei között említi, hogy a gyerekként szereplő Tulipán Marci is visszatér. Az egykori kisfiú – akit 2011-ben emelvényre kellett állítani a Boldogasszony-kápolnában, hogy lássa a közönség – azóta elvégezte a Debreceni Református Hittudományi Egyetemet, és ma már lelkészként dolgozik. Mint meséli, Marcival annó felvették videóra a szöveget, azt vetítették az előadáson, és csak az utolsó sorokat mondta el élőben. Ez a felvétel azóta is megvan, és augusztus 20-án ebből is láthatunk majd egy részletet.
Az előadáson a 2023-ban elhunyt Dunai Tamásról is megemlékeznek. Ő volt az egyetlen színész, aki megszólalásai mellett hangszeren is játszott, klarinétozott a 2021-es előadáson, és ő az Intelmek első égi résztvevője.
„Talán ez a legszilárdabb pontja az életemnek” – mondja Mispál Attila az Intelmekről. „Minden évben tudom, hogy augusztus 19-én visszatérek nem csak Pannonhalmára, hanem a közösséghez is, és velük töltök két napot.”
Forrás és fotó: pannonhalmifoapatsag.hu