Jubileumi gyalogos zarándoklat Berecz Skolasztika emlékére

Tiszaalpár
Közel hetven zarándok gyűlt össze október 22-én, szombaton reggel a kiskunfélegyházi Sarlós Boldogasszony-templom előtt, hogy együtt induljanak el a Berecz Skolasztika bencés apáca, a tiszaújfalui (ma tiszaalpári) kolostor alapító perjelnője tiszteletére megtartott tizedik gyalogos zarándoklatra.

 

A Kiskunfélegyháza és Tiszaalpár közti közel húsz kilométeres táv jó lehetőséget adott az elmélyülésre, az imádságra, a beszélgetésre és az éneklésre. A pihenők során az istenképeinkkel kapcsolatos gondolatok segítségével mélyedhettek el a résztvevők.

Az egy évtizedes múltra visszatekintő zarándoklat célja, hogy mind jobban megismertesse az embereket Berecz Erzsébet Skolasztika testvér ragyogó életével. A bencés obláta jelmondata vot: „Mindent a jó Istenre bízok, és a Nagy-Alföld portengerében picike homokszem leszek.”

Berecz Erzsébet Celldömölkön született 1898-ban. Nem igazán vallásos, de nagyon szerető családban nőtt fel öt testvérével együtt. Gyerekkorában már kitűnt segítőkészségével és a többiek iránti jó szándékával. 1914-ben, amikor kitört az első világháború, ápolónőként dolgozott a Vöröskereszt szolgálatában, sebesült katonák mellett. Később Tiszaugra került, ahol lelkesen vetette bele magát a munkába: a tanyákat járva ismerkedett meg a falu népével, akik javarészt írástudatlan és hitükben is teljesen járatlan emberek voltak. Összegyűjtötte és hittanra, írni-olvasni, varrni, hímezni tanította őket a Tüzes missziós iskolában, betegeket látogatott, missziókat szervezett.

Csodálatosan jó kommunikációs képességei voltak: a gyerekektől kezdve a fiatalokon át az idős emberekig mindenkivel szót értett, mindenkivel kedves és mosolygós volt, úgy tudott beszélni, hogy mindenkinek lekötötte a figyelmét. Vele született pedagógiai érzéke volt.

1924-ben bencés obláta lett, vagyis a világi harmadrend tagja, ekkor vette fel a Skolasztika nevet. Ettől kezdve az foglalkoztatta, hogy egy oblátaházat hozzon létre, ahol néhány társával együtt élve, önállóan végezheti tovább a missziós munkát. 1927-ben álma megvalósulhatott – a tiszaújfalusi régi majorsági házban kezdett új életet három oblátatestvérével. Egy év múlva a pápa engedélyezte a Szent Benedek Leányai Társaság létrejöttét.

Betegsége 1931-től mindinkább elhatalmasodott; pár hónapot az Adria partján, majd az osztrák Alpokban töltött szanatóriumban, és kicsit javult is az állapota. 1932. október 20-án budapesti missziós házukban költözött el ebből a világból.

Amit Skolasztika elvetett, néhány év alatt szárba szökkent. 1950-ben 48 nővér működött kilenc házban – többek között Csépán, Szarvason, Budapesten. A szerzetesrendek feloszlatása sem tudta megszüntetni azt, amit Skolasztika elkezdett: a közösség az illegalitásban is gyarapodott. 1990-ben a közösség újraindult Pannonhalmán, 1992-től pedig az alapítás helyén, Tiszaújfalun (most Tiszaalpár) működik újra.

A zárdatemplomba való megérkezés után a jubileum emlékére mandulafát ültettek a nővérek és a zarándokok. Ezt követően a bencés nővérek finom ebéddel várták a résztvevőket, amely a lelki táplálék és a közel húsz kilométeres út után igazán jóleső volt. A napot gitáros szentmise zárta.

Berecz Skolasztika testvér egyszerű, ám annál értékesebb élete mindannyiunk számára példa, hogy miként válhatunk hétköznapi emberekből virágzó életű szentté. Ő maga írja elmélkedésében: „Rajtam is ki kell virágoznia az istenszeretet vörös rózsáinak.”

Boldoggáavatási eljárása folyamatban van. Bízunk abban, hogy minél hamarabb a szentek között tisztelhetjük.

Szöveg: Szudóczkiné Barna-Pap Rozália

Forrás és fotó: magyarkurir.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41