Közös szerzetesi bűnbánati imádság

Budapest
A Legfőbb Férfi, illetve Női Szerzetesi Elöljárók Unióinak szervezésében bűnbánati virrasztást tartottak Ferenc pápa vezetésével a Szent Péter-bazilikában a XVI. rendes általános püspöki szinódus kezdetén. Ehhez csatlakozott a Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája és a Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája szeptember 30-án a belvárosi ferences templomban tartott virrasztáson.

 

A bűnbánati alkalom szentmisével kezdődött, amelyen számos szerzetesrend tagja vett részt. A szentmisét Zsódi Viktor piarista tartományfőnök, az FSZK elnöke mutatta be a jelen lévő szerzetespapokkal közösen.

A szentmise elején Dobszay Benedek ferences olvasta fel Michael W. Banach apostoli nuncius levelét, aki személyesen nem tudott részt venni a közös imádságon.

Zsódi Viktor prédikációját teljes terjedelmében közöljük: 

Kedves Nővérek és Testvérek! Kedves Hívek!


A Legfőbb Férfi, illetve Női Szerzetesi Elöljárók Unióinak szervezésében bűnbánati virrasztást tartanak Ferenc pápa vezetésével a Szent Péter-bazilikában a XVI. rendes általános püspöki szinódus kezdetén. Ahogyan Mario Grech bíboros, a szinódus főtitkára felhívta a figyelmet rá, a szinódus az imádság ideje, az imádkozó egyházi közösség összejövetele, ahol hallgatjuk az Isten szavát és figyelünk a Lélek szavára, egyben alkalom arra, hogy könyörögjünk az Istenhez az egyház bűneinek megbocsátásáért.
A Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája és a Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája csatlakozik a közös bűnbánati imádsághoz ezen a szentmisén és a misét követő szentségimádáson.
Ahogyan a napokban Ferenc pápa is felhívta rá a figyelmet Belgiumban: az egyház szent és bűnös egyszerre. Ennek kapcsán a szentatya kemény hangon elítélte a kiskorúak elleni visszaéléseket. A kiskorúak ellen elkövetett abúzus szégyen, amelyért bocsánatot kell kérnünk. Nem számít, hogy statisztikailag a családokban, a sport vagy az iskola világában követnek el több visszaélést, ha egy megtörténik, az is elfogadhatatlan.
Az egyház határozottan fellép e csapás ellen, meghallgatja és támogatja a sértett személyeket, az egész világon megelőző programokat dolgoz ki.
Ilyen program a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája által létrehozott „Emberi méltóság stratégia” is.
2020 elején azzal a szándékkal kezdtünk el dolgozni, hogy ebben a nagyon tág témában megtaláljuk azokat a lehetőségeket, ahol a belátható jövőben akarjuk és tudjuk erősíteni és segíteni az egyházi szereplők munkáját.
Minden ember teremtettségéből fakadóan rendelkezik méltósággal, és ennek a méltóságnak a védelme komoly és értékes feladatunk. Szeretnénk megtalálni, hogyan válhat személetté az emberi méltóság és annak védelme, szeretnénk, ha ez a közösségeinket és intézményeinket meghatározó kultúra alapvető eleme lenne.
Mindezt úgy akarjuk tenni, hogy ezzel erősítsük az Egyház tagjai közötti együttműködést, megosztva egymással az eddig elért eredményeket, és bevonva mindazokat, akik szemléletünkkel és tevékenységünkkel egyetértenek.
Olyan stratégiát alkottunk, amely meggyőződésünk szerint jól tudja segíteni az Egyházunkat annak köszönhetően, hogy megfogalmazza az ideált, segít a szemléletformálásban, támogatja a konkrét feladatokat a megelőzés, képzés, kríziskezelés, jóvátétel-feldolgozás területén is.
Az Egyháznak folyamatosan ki kell engesztelődnie. A megbocsátás az Egyház alapvető működése, hiszen ez kapcsolja egybe az Egyház természetét és küldetését. Túl leegyszerűsítő lenne az Egyházra csak úgy gondolni, mint a szentségi megbocsátás kezelőjére és kiosztójára, hiszen Ferenc pápa megtanított arra, hogy kérni is szükséges ezt, a bűnöket néven kell nevezni, fájdalmat és szégyent érezve, mert mindannyian bűnösök vagyunk, akiknek szükségük van az irgalomra: Isten irgalmára, aki nem szűnik meg szeretni és megbocsátani. A megbocsátás olyan, mint a feltámadás, lehetővé teszi, hogy aki elesett, újra felálljon. A vétkek megvallása az újrakezdés feltétele.
Az egység ellen elkövetett bűnökért – mondja II. Vatikáni Zsinat – „alázatosan könyörögve kérünk bocsánatot Istentől is, különvált testvéreinktől is, viszont mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek”. A Zsinat mély sajnálkozását fejezi ki „bizonyos szellemi magatartás fölött, amely néha megnyilvánult éppen a keresztények között is”, akik szembeállították egymással a tudást és a hitet. Ugyanígy azt is megállapítja, hogy a hívőknek „nem kis részük lehet az ateizmus létrejöttében”, amennyiben hanyagságukkal inkább eltakarták, mintsem feltárták „Isten és a vallás igazi arcát”. Sőt, a Zsinat „mélyen sajnálja” az antiszemitizmusból fakadó gyűlölet és üldözés sokféle megnyilatkozását, „bármikor és bárki részéről”.
A II. Vatikáni Zsinat különbséget tesz az egyházhoz való töretlen hűség, illetve a tagok – papi rendből való vagy világi hívek – múltbeli, ill. jelenlegi gyengeségei között. Megkülönbözteti tehát az egyházat, Krisztus Jegyesét, akin „sem szeplő, sem ránc, sem egyéb efféle nincsen”, és bűnbocsánatban részesülő bűnös fiait, akiket állandó metanoiára szólít, s megújulásra a Szentlélek erejéből. Az egyház, mely bűnösöket foglal magában, egyszerre szent is és folytonos megtisztulásra is szorul, a bűnbánatnak és a megújulásnak útját járja szüntelen.
II. János Pál arra szólítja fel az egyházat, hogy „eleven lelkiismerettel vállalja fel gyermekeinek bűneit”. Az egyház sajátjának ismeri el a bűnös gyermekeket, ugyanakkor arra ösztönzi őket, hogy a megbánás által tisztuljanak meg a tévedésektől, a hűtlenségtől, az állhatatlanságtól és a késedelmes szívűségtől. El kell ismernünk, hogy a bűn jelenléte miatt folytonos megújulásra van szükség, s Isten népének újra és újra meg kell térnie.
Szent Ágoston is kifejti: „Az egyház egésze ezt mondja: bocsásd meg vétkeinket! mert foltok és ráncok csúfítják. A bűnvallomás által azonban a ráncok kisimulnak, s a bűnvallomás lemossa a foltokat is. Az egyház kitart az imádságban, hogy a bűnök megvallása által megtisztuljon, s mindez így lesz, amíg csak ember él a földön.”
II. János Pál pápa 2000. év nagyböjtjének első vasárnapján így imádkozott:
Irgalmas Atyánk, a te Fiad, Jézus Krisztus, élők és holtak bírája az első eljövetel alázatában megváltotta az emberiséget a bűntől, és dicsőséges visszatértekor számon fog kérni minden bűnt. Irgalmazz atyáinknak, testvéreinknek és nekünk, a te szolgáidnak, akik a Szentlélek indítására teljes szívvel bánva bűneinket megtérünk Hozzád, és bocsásd meg bűneinket.
Istenünk, Atyánk, aki mindig meghallod a szegények kiáltását, sokszor nem ismertek föl Téged a keresztények sem az éhezőben, a szomjazóban, a ruhátlanban, az üldözöttben, a fogságban lévőben, s azokban, akik főként létük első szakaszában képtelenek az önvédelemre! Mindazok helyett, akik jogtalanságokat követtek el a gazdagságban és a hatalomban bízva, és megvetve a számodra különösen kedves „kicsinyeket”, bocsánatot kérünk Tőled: irgalmazz nekünk és fogadd el bűnbánatunkat. Krisztus, a mi Urunk által! Ámen.

 

A szentmise után a szerzetesi iroda vezetője, Knáb Judit vezetésével szentségimádást tartottak, amelyen könyörgések, közös énekek és csend segítették az elmélyülést.

Robert Barron amerikai püspök imádsága a szenvedő Egyházért:

Uram, Jézus Krisztus, megtestesüléseddel magadra vetted az emberi természetet, és valóságos emberi életet éltél. Istenséged dicsőségéről lemondva szemtől szembe találkoztál velünk emberségünk sebezhetőségében. Bár magad nem ismerted a bűnt, elfogadtad a bűnösöket, megbocsátást kínáltál nekik, és a legméltatlanabbhoz is szolgaként és barátként viszonyultál. Kicsinnyé és gyengévé lettél a hatalmasok szemében, hogy a világ kicsinyeit és gyengéit felmagasztald.

Megalázkodásod és természetünk felvétele nem volt veszélytelen vállalkozás, hiszen emberségünk legsötétebb és legrémisztőbb bukott vágyainak szolgáltatott ki – kegyetlenségünknek és szűkkeblűségünknek, önámításainknak és tagadásainknak. Mindez a keresztben csúcsosodott ki, ahol a te isteni szereteted a mi rosszindulatunk, erőszakosságunk és a kegyelmedtől való elidegenedettségünk teljes tombolásával találkozott.

Ártatlanul és befogadókészen jelentél meg előttünk, mi pedig megbecstelenítettük a testedet, megaláztunk és kigúnyoltunk, elárultunk és magadra hagytunk, megkínoztunk és megöltünk. Mindezt elfogadtad. Áldozat lettél, hogy mindazoknak, akik a világ kezdetétől fogva mások áldozatai, te légy a szószólója. A sötétségbe bocsátkoztál, hogy mindazok számára, akiket az emberi gonoszság sötétségre ítél, Benned ragyogjon fel a világosság.

Kérünk, ó, Urunk, adj gyógyulást a szexuális bántalmazás valamennyi áldozatának! Tisztítsd meg egyházadat az erkölcsi romlástól! Szolgáltass igazságot azoknak, akikkel igazságtalanul bántak! Nyújts vigasztalást minden szenvedőnek! Derítsd rájuk fényedet, hogy a megtévesztés minden árnya tovatűnjön! Nyilvánítsd ki teljes körű pártfogásodat azok iránt, akikkel oly kegyetlenül elbántak. Azokat, akikre Egyházadban az ártatlanok védelmét és az áldozatok képviseletét bíztad, indítsd arra, hogy éberen és buzgón teljesítsék kötelességüket! Add vissza a hitét azoknak, akiktől azt elrabolták, és a reményt azoknak, akik kétségbeestek!

Áldozatunk, Krisztus, hozzád kiáltunk!

Erősítsd meg híveidet, hogy vállalják a rájuk bízott küldetést, az életszentség és az igazság küldetését! Indíts arra, hogy szószólói legyünk azoknak, akiket bántottak! Adj erőt küzdeni az igazságért! Adj bátorságot, hogy nyíltan szembenézzünk a ránk váró feladatokkal! Támassz szenteket Egyházadban, és add meg nekünk a kegyelmet, hogy azokká a szentekké legyünk, akiknek te kívánsz minket! Erre kérünk téged, aki az Atyával élsz és uralkodol a Szentlélekkel egységben, Isten mindörökkön örökké. Amen

Testvéreim, bűnbánó szívvel kérjük Istenünk bocsánatát azokért a gondolatokért, szavakért, cselekedetekért és mulasztásokért, amelyekkel ellene fordultunk vagy megkeserítettük közösségünk és a ránk bízottak életét!

Fogadd el engesztelésünket a hitellenes bűneinkért: a szentmisék, a zsolozsma, szentségi élet elhanyagolásáért, a szent dolgok iránt tanúsított közönyösségért és cinizmusért, az egyház tanításától való eltávolodásért, amikor nem szakítottuk meg kapcsolatunkat azokkal a személyekkel vagy csoportosulásokkal, akik lerombolták bennünk a hit bizalmát!

Fogadd el engesztelésünket a fogadalmak elleni vétkeinkért: amikor érzületben, életvitelben vagy gondolkodásmódunkban elszakadtunk attól, ami hozzád köt, különösen is, ha tettel és súlyos vétekkel szegtük meg neked tett felajánlásunkat! Amikor bezárkóztunk önmagunkba, ahelyett, hogy megnyíltunk volna feléd az engedelmes, a szegény és a tiszta szeretet odaadásában!

Fogadd el engesztelésünket rendi közösségünk elleni vétkeinkért: amikor először a magunk javát kerestük, széthúzást szítottunk; rendtársainkat nem óvtuk, hanem kiszolgáltattuk a világnak; amikor nem bocsátottunk meg és bocsánatot sem kértünk, kicsinyesek és féltékenyek voltunk; amikor akadályt állítottunk egymás elé a Krisztus-követés útján! 

Fogadd el engesztelésünket a ránk bízottak elleni vétkeinkért: amikor nem felelősen gondolkodtunk róluk, hanem eszközként használtuk őket saját céljaink eléréséhez, nem vettük figyelembe családi életüket, bármi módon kizsákmányoltuk őket vagy megvontuk tőlük az evangélium életet adó tanítását és normáját!   

Fogadd el engesztelésünket kötelességeink elhanyagolásáért: amikor szem elől tévesztettük, hogy elsősorban állapotbeli kötelezettségeink teljesítésével és nem saját elképzeléseinkkel építjük Isten országát, amikor testvéreinknek és munkatársainknak aránytalanul nagy terhet kellett viselniük a mi hanyagságunk vagy felelőtlenségünk miatt, azért, ha csak feléltük és nem mozdítottuk elő a rendi közösség javát!

Fogadd el engesztelésünket minden mulasztásunkért: amikor megvontuk az elöljárók iránti tiszteletet, és elhanyagoltuk a ránk bízottakról való odaadó gondoskodást, amikor bűnös cinkosságunkkal hozzájárultunk mások hűtlenségéhez. Irgalmat kérünk mindazok számára, akik akaratodat megvetve szakítottak a szerzetesi élettel, a papi szolgálattal!

Fogadd el engesztelésemet titkos bűneimért, amiről feltehetőleg csak Te és én tudok, Istenem, amelyek még nem látszanak, de leginkább rombolnak, oldd meg kötelékeimet attól a vétkemtől, amitől szabadulni sem merek, tudok és akarok, bár elhagyása megnyitná számomra a megtérés útját!  

Uram Jézus, az emberi nem Megváltója, tekints reánk, akik oltárod előtt alázatosan leborulunk. Tieid vagyunk, tieid akarunk lenni. Hogy azonban szorosabban egyesülhessünk veled,  íme, ma mindegyikünk fölajánlja magát szentséges Szívednek. Sokan még nem ismertek meg, mások parancsaidat megvetették, és eltaszítottak maguktól. Könyörülj mindezeken, jóságos Jézus, és öleld valamennyit legszentebb Szívedre. Légy Királya Urunk, nemcsak a hívőknek, akik sohasem pártoltak el Tőled, hanem a tékozló fiúknak is, akik elhagytak. Add, hogy mihamarabb visszatérjenek az atyai házba, és éhen-szomjan el ne pusztuljanak. Légy Királya azoknak is, akiket tévedés tart fogva, vagy szakadás választott el. Hívd vissza őket az igazság szolgálatára és a hit egységébe, hogy rövidesen egy akol legyen és egy pásztor. Adj, Urunk, Egyházadnak biztos és teljes szabadságot, minden népnek békét és rendet. Tedd, hogy az egész földkerekség egy szózattól visszhangozzék: Az Irántad való tisztelet és szeretet szózatától. Köszöntsük az isteni Szívet, amely által üdvösségünk támadt; dicsértessék és áldassék mindörökké. Ámen.

 

MSZKI

Fotó: A.nett

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41