Magyarországon ezzel a logóval találkozunk. Milyen üzenetet rejt?
A gyertya megjeleníti az isteni világosság szolgálatára egészen odaadott életet. Reményt nyújtva égni. A lángja fényt sugároz, világosságot hoz, és sötétben támpontot ad, hogy merre vezet az út.
A gyertyák hármas száma jelképezi, hogy közösségben élünk, együtt keressük és szolgáljuk a legszebb és legszentebb közösséget, a Szentháromságot – egymás mellett, támaszkodva egymásra, mindenki a maga rendjében, környezetében, de mégis nyitottan a többiekre. Ezen kívül utal még a szerzetesi hármas fogadalomra: a tisztaságra, szegénységre, engedelmességre.
A gyertya észrevétlenül rámutat az őt körülvevő levegőre, mert a tűz nem tud levegő nélkül égni. Éppígy a szerzetes sem tud Isten éltető ereje nélkül létezni.
A rendezvényeken látható molinó még a vatikáni logót és egy képet tartalmaz, évszámokkal. A képen egy kis zöld hajtás látható, ami ezt a gondolatot fogalmazza meg: a vastag fatörzset kivágták, de új hajtás nőtt belőle. Még ha törékeny és kicsi is, folyamatosan növekszik.
Az évszámok a magyar történelem és a szerzetesrendek; ezen belül pedig emberi sorsok összefonódását jelentik:
1950 – törvényt hoznak a magyarországi szerzetesrendek feloszlatásáról. A több mint száz rendből csak három férfi és egy női rend folytathatja a működését; az intézményeket államosítják, a szerzeteseket szétszórják, működésüket megtiltják.
1989 – a rendszerváltás éve magával hozza a rendek magyarországi újraalakulásának lehetőségét. Számos rend újrakezdi működését.
2014 – a szerzetesek évében lehetőséget kapunk arra, hogy hálával tekintsünk a múltra, szenvedéllyel éljük meg a jelent, és reménységgel öleljük át a jövőt .