Örökfogadalmat ünnepelt a Premontrei Női Kanonokrend

2021. aug. 26. (csütörtök) 15:15
Zsámbék

Németh Noémi Mária Gertrúd OPraem nővér ünnepélyes örökfogadalmat tett Nagyboldogasszony napjának vigíliáján, augusztus 14-én az ünnepi szentmise keretében Zsámbékon. A premontrei nővérek számára azért is fontos ez az alkalom, mert régen Boldogasszony leányainak hívták őket, s ha lehetett, mindig is ez az ünnep volt a beöltözés és a fogadalmak napja.

A szentmisén Gertrúd nővér szülein, testvérein, rokonain, a premontrei nővéreken kívül jelen volt a nővérek magisztere, Ullmann Péter Ágoston emeritus premontrei kormányzóperjel, valamint a magyar premontrei cirkáriát képviselő kanonokok Gödöllőről, Csornáról és Nagyváradról. A szentmisét a gödöllői premontrei apát, Balogh Péter Piusz mutatta be rendtársaival és a meghívott papokkal együtt.

A fogadalomtétel ünnepélyességét emelte gregorián énekével az idén Zsámbékon megrendezett szkólatábor mintegy száz énekes résztvevője. Ez az egybeesés is a Gondviselés műve, Gertrúd nővér ugyanis hat évvel ezelőtt a gödöllői szkólatáborban ismerkedett meg a premontrei közösségekkel, s amikor a tábor zsámbéki helyszínét 2021 tavaszán kiválasztották, még nem tudták, hogy Gertrúd nővér örökfogadalma is ekkor lesz.

Az elöljáró, Juhász Katalin Ágnes nővér, akinek a kezébe Gertrúd nővér a fogadalmát tette, az alábbi szavakkal mutatta be Mária szerepét a szerzetesek életében: „Mária személyében felismerhetjük, hogyan munkálkodik Isten megelőző, felénk forduló, túláradó szeretete.

Máriában válik nyilvánvalóvá, hogy mindig Isten az, aki előbb szeret. Ő ad kezdetet egy új életnek. A világ teremtése előtt, teremtő szeretetében választotta ki Isten Máriát. Hasonló szeretettel hívja meg és választja ki Isten az embert is a szerzetesi hivatásra. Mária, a szegény, a szeplőtelen, az engedelmes, aki nem szűnt meg szívében »Igen, Atyám«-ot mondani, élő ikon szerzetesi életünk számára. Csak figyelnünk kell rá, s követnünk kell az igenjeit, s akkor az Úr, ha testben nem is, ahogy Máriát, de reményünk szerint lélekben minket is magához fog emelni.”

Ezt követően az elöljáró az alábbi szavakat intézte a fogadalmat tevőhöz: „Kedves Gertrúd nővér! Te a szívedben az örökfogadalom melletti döntést már hat évvel ezelőtt, a beöltözésedkor meghoztad, mert már akkor azt kérdezted: »Miért nem lehet rögtön örökfogadalmat tenni?« Ennek ellenére néhány évet várnod kellett, s a fokozatokat végig kellett járnod. Magadnak s a közösségnek is bizonyítanod kellett, hogy tudsz Jézust kereső emberként élni, hiszen csak így érdemes szerzetesnek, kereszténynek lenni.

Az örökfogadalommal most véglegesen elkötelezed magad a premontrei szerzetesi élet és közösség mellett, és Krisztus követésére, szolgálatára szenteled egész életedet. Ezzel arról is tanúságot teszel, hogy a szerzetesi életnek van értelme, hogy az nem emberi menekülés vagy elzárkózás, hanem Istentől kapott boldog életforma mindazok számára, akiket Ő választ ki erre az életre.

Ezért mi is hálát adunk a mai napon a Jóistennek, hogy Gertrúd nővérünk elfogadta ezt a hivatást. Egyben hálát adunk a szüleinek, Melindának és Attilának, hogy hat évvel ezelőtt elfogadták Noémi döntését, hogy leányuk Krisztusnak ajánlva életét a Premontrei Női Kanonokrend tagja legyen. Sőt, Gertrúd nővér egy alkalommal azt nyilatkozta, hogy »ahhoz, hogy a helyemet megtaláljam, Isten nemcsak az én hitemre és bátorságomra épített, nekem különösen is a szüleim által segített, akik bátran neveltek arra, hogy az életszentség útján vagyunk hivatottak és kötelesek járni olyan módon, ahogy Ő akarja, s erre korántsem csak szavakkal, hanem életük példájával biztattak«.”

Az elöljáró így folytatta: „S most elérkeztünk az örökfogadalomhoz. Bár mindig három evangéliumi tanácsról beszélünk, a szerzetes mégis egy fogadalmat tesz, mert csak ezzel az egy, mindent átfogó fogadalommal ígérheti oda magát Istennek, melyben a szerzetes megfogadja, hogy egész életét Istennek szenteli, s követi Krisztust. Ebben bennfoglaltatnak az evangéliumi tanácsok is, vagyis a szegénység evangéliumi tanácsában az anyagi javakról, a tisztaság megtartásában a házasságról, a saját gyermekről, az engedelmesség evangéliumi tanácsa szerint a saját döntéseiről kell a szerzetesnek lemondania. Ezt megtenni, tudjuk, nem kis áldozat, de Krisztus követéséhez mégsem elég. A szerzetesnek az Úr rendelkezésére kell állni, úgy, ahogy Jézus maradéktalanul az Atya rendelkezésére állt, és ahogy azt Mária is elénk élte. Ezzel a végleges fogadalommal örök szövetségre lépünk a Jóistennel. Ezt szimbolizálja az örökfogadalomkor kapott gyűrű, valamint a magyarországi premontrei hagyomány szerint a kék cingulum és a kanonoki galléron levő négy kék gomb is, hogy örökre eljegyezte magát a szerzetes Istennel.”

A szertartás egyik legmeghatóbb pillanata az volt, amikor Gertrúd nővér a Mindenszentek litániája alatt arccal a földre borult. A leborulás, vénia a Fölség előtti megsemmisülés jele. Ezzel a fogadalmat tevő kifejezi teljes önátadását a mindenható Istennek, választ adva ezzel arra a kérdésre: „Mit adhatnék az Úrnak?” Egyúttal ez azt is jelenti, hogy a fogadalmat tevő meghal a világnak, de Krisztussal fel is támad.

Gertrúd nővér végül összetett kezét az elöljáró kezébe helyezte, majd felolvasta a saját kézzel írt fogadalomszövegét, melyben megfogadta, hogy egy életen át tulajdon nélkül, engedelmességben és tisztaságban fog élni.

„Kérjük együtt a Jóistent, adjon erőt Gertrúd Nővérünknek, s mindannyiunknak ahhoz, hogy soha ne fáradjunk bele Mária példájának követésébe Isten akaratának alázatos teljesítésében!” – kérik a premontrei nővérek.

Forrás és fotó: Premontrei Női Kanonokrend/www.magyarkurir.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41