Remeteként él a Szent György-hegyi ortodox szerzetes

Balaton

A Szent György-hegy hatalmas bazaltoszlopaival a Balaton-felvidék egyik jellegzetes tanúhegye a maga nyugalmával és szépségével. Idilli hely ez, melyet a természetjárók is szívesen keresnek fel, s lelnek megannyi látnivalóra. A séta során a figyelmes vándor a hegy keleti oldalában, az erdő mélyén a Balaton-part pazar nyaralóit ismerve kissé szokatlannak tűnő épületegyüttest fedezhet fel: Márton atya remetelakját és egy hozzá tartozó ortodox kápolnát.

A remetelak és az Örömhírvétel-kápolna kívülről bármikor megtekinthető. Hivatalosan ugyan nem látogatható, ám ha az atya otthon tartózkodik – mint példánk igazolja – biztosan megengedi, hogy megtekintsük a két keze által létrehozott ortodox építészeti csodát.

Mert igazi csoda ez. A debreceni származású szerzetes külföldről hazatérve barátaitól kapott ajándékba egy romos, tönkrement présházat, melyet saját kezűleg újított fel és épített át a kétezres évek derekán. Az atya eredetileg kőfaragó és kőszobrász, így mesterien varázsolta alkotta meg a kápolnát is, tanúságot téve szakmai hozzáértéséről és kézügyességéről. A belső ábrázolásokat egy festő készítette.

Márton atya felnőttként keresztelkedett meg, majd Görögországba, az Athosz-hegy szerzetesei közé vezetett az útja. Később a franciaországi Monastère Saint-Antoine le Grand nevű kolostorban töltött 14 évet. Itt szentelték pappá. 2003-ban tért vissza Magyarországra, ma a Szent György-hegyi remetelak és a mögé épült Örömhírvétel-kápolna az otthona, menedéke. Minden nap paraklésziszt (vigasztalás) tart reggel és este, valamint minden második vasárnap Szent Liturgiát vezet. Hívei a környékbeliek.

A Szent-György hegyi szerzetes zárkózottnak tűnik. Bár őszinte tekintetű, barátságos, magával ragadó, ám nem a szavak embere. Nem szereti a nyilvánosságot, ezért arcát sem engedi fényképezni. Halk szavú és olyan kisugárzása van, akinek a jelenlétében jól érzi magát az ember.

Hosszú út vezetett Márton atyának idáig. Napjait ma többnyire magányosan, egyedül tölti, ember és Isten dolgai kötik le. Kétségtelen, hogy célba ért: megtalálta lelki békéjét és nyugalmát a Szent György-hegyen.

Forrás és fotó: sokszinuvidek.24.hu

(A cikk 2018-ban készült.)

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41