A Don Bosco Barcika Tanodában egészséges életmódra, természetismeretre nevelem a diákokat. Hálás vagyok Andrásfalvy János atyának, mert lehetőséget, bizalmat adott arra, hogy új útra lépjek, kipróbálhassam a tanítási tervemet a gyerekekkel, kialakítsunk egy kertet, ahol átadhatom a nagyszüleim tudását. Nagy lelkesedéssel kezdtem munkába, alig vártam, hogy induljanak a foglalkozások. „Aki kertet épít, örök boldogságot épít” – tartja a mondás. Megfogalmaztam a küldetésem, az üzenetem, a füzetem elejére írtam, hogy mindig, amikor kézbe veszem, előttem legyen:
„Egészséges életmódra nevelés, hála, értékelni, amink van, megbecsülni értékeinket, termőföldtől az asztalig, jócselekedetek…”
Ezek az alapelvek határozták meg a foglalkozások megtervezését. A tanodába járó gyermekek személyében a legjobb tanítókat kaptam, sokat köszönhetek nekik. A teljesség igénye nélkül összefoglalom tevékenységünket: 2019-ben 18 fajta növényt ültettünk és kialakítottunk egy szemet gyönyörködtető virágoskertet, 2020-ban 21 féle növény és fontos szerepet kaptak a gyógynövények. A Covid19 koronavírus járvány rávilágít arra, hogy az ember része a természetnek, tanítására oda kell figyelnünk. Magyarország kiváló termőfölddel rendelkezik. Egy bölcsen tervezett, gondosan kialakított kertben egész évre elegendő zöldséget, gyümölcsöt meg lehet termelni. 2021-ben 30 fajta növény gazdagította a kertünket, az a cél vezérelt, hogy megmutassam, mindig lehet friss zöldséget enni: tavasszal hagymaszár, retek, majd saláta, borsó, nyáron uborka, cukkini, paradicsom, paprika, ősszel hagyma, cékla, karalábé, sárgarépa, télen őrségi kerekrépa, csírázó növények. Hálásan köszönöm Begov Katika és Dienes Marika segítségét, gyönyörű, életerős palántákkal ajándékoztak meg. A diákokat arra tanítom, hogy a termés 10%-át tegyük félre, előre gondolkodjunk, a jövő évre is tervezzünk, így az előző évben megtermett magokból ültetünk, igyekszem minél kevesebbet vásárolni. Előnyben részesítem az újrahasznosítást, szeretném bemutatni, hogy bármiben lehet csíráztatni, növényeket nevelni. Kipróbáltuk a tejfölös poharat, a tejes dobozt, a műanyag flakont, cserépben paradicsom, bazsalikom fejlődött, ládákban árvácska, metélőhagyma, körömvirág. Felhasználtuk a másodvetés kínálta lehetőséget, a hagyma és a borsó helyére újra vetettünk. Nem használunk vegyszereket, ami megterem, megköszönjük. Azzal a célkitűzéssel indítottam a természeti nevelést, hogy megismertessem a gyerekekkel az alapvető növényeket, megmutassam a kertművelés lépéseit, felismerjék a levelükről a kibújó életeket, éljék át a csodát, egészséges zöldségeket egyenek. Az elmúlt évben kibővítettem a célokat, az egészséges életmódra nevelés mellett az újrahasznosítás, a takarékosság, a környezetvédelem, a fenntarthatóság jegyében tartottam a foglalkozásokat. Nyáron kialakítottunk egy magaságyást, a nagyapám által készített deszkakeret az alapja.
Nagy tervekkel indítom a 2022-es évet, remélem, megvalósulnak az elképzeléseim. Az egészségtudatos életvitel mozdít előre, a megfelelő étrend, a rendszeres testmozgás, a lelki béke megvédi az életünket és sokáig maradhatunk egészségben, kiváló életminőségben. Ennek a gondolatnak szellemében alakítjuk ki a kertünket: zöldségek, immunrendszert erősítő növények, lelket feltöltő virágok, gyümölcsfa ültetése. Szeretnék egy területet meghagyni a bibliai növényeknek, így össze lehet kapcsolni a Szentírás idézeteit a természetismerettel. Lényegesnek tartom, hogy a tanoda udvarán is figyelemmel kísérjék a gyerekek a növények fejlődését, oda az újrahasznosítást előnyben részesítve fából magaságyást tervezek, így Don Bosco példájához kapcsolódva barkácsolhatnak a fiúk, ismerkedhetnek a szerszámokkal. Célom, hogy a megszerzett tudást az életük folyamán hasznosítani tudják a diákok és átadják testvérüknek, később gyermekeiknek.
A felnövekvő generáció kezében van a Földünk jövője. Nagy a felelősségünk, milyen példát mutatunk, mit tanítunk. Célkitűzésem: tegyünk együtt a Földünkért, minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk magunk után. Jelmondatom: A természet legyen a tanítód.
Tartsuk észben, amit Don Bosco mondott: „Isten kegyelme után a legnagyobb kincsünk az egészség.”
Jó egészséget!
A képen látható különleges napraforgó a kertünkben nőtt. Érdekessége, hogy erős szárán 25 zöld bimbó fejlődött, csodálatos élmény részese lehettem, láthattam, ahogy kinyílnak, majd teljes virágzásban pompáznak. A tanoda gyermekei jutottak róla eszembe: mindannyiukban ott van a lehetőség, az ígéret, hogy jobbá, szebbé tegyük a világot.
Zabari Judit
Megjelent a Szalézi Értesítő 2022/1 számában