Zarándoktábor-vezető képzés indul

,,Boldog az az ember, akinek ereje benned gyökerezik, s akinek szíve zarándokútra készül." (Zsolt 84,6)

 

A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola és a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

45 órás akkreditált Zarándoktábor-vezető képzést hirdet, 

melyre olyan keresztény pedagógusok, hitoktatók, közösségvezetők jelentkezését várjuk, akik a jövőben -  akár már jövő nyáron - szívesen vezetnének egyhetes ifjúsági zarándoklatot maguk által verbuvált 12-25 éves fiataloknak a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája által szervezett Zarándoktábor program keretében. A képzés szakmai támogatója a Viator Természetjáró és Kulturális Egyesület.

Zarándoklataink és egész életünk alapélménye, hogy úton lévő emberek, homo viatorok vagyunk. Vándorlásunkban társul szegődik az Isten, aki formál és új emberré alakít bennünket. A gyalogos zarándoklás testet-lelket megújító hatását már sokan megtapasztaltuk: minden út néhány lépéssel közelebb segített Teremtőnkhöz, valódi önmagunkhoz és embertársainkhoz. Milyen jó lenne, ha minél több fiatal is útra kelne és átélhetné ezt! E vágytól vezérelve hirdetjük meg és indítjuk el képzésünket. 

A résztvevők a Zarándoktábor-vezető képzésen zarándoklással kapcsolatos elméleti ismereteiket bővíthetik ill. elsajátíthatják azokat az elméleti és gyakorlati ismereteket, amelyek egy zarándoktábor vezetéséhez szükségesek.

A továbbképzés alapítási engedélyének száma: 475/10/2022
A képzéssel pedagógusok számára megszerezhető kreditpontok száma: 45. 

A képzés célja:

keresztény pedagógusok, hitoktatók, közösségvezetők felkészítése a Zarándoktábor Program keretein belül történő gyalogos zarándoktáborok vezetésére.

Célcsoport:

18 év feletti keresztény hitében (református, evangélikus, ortodox, unitárius, római és görög katolikus) elkötelezett és jártas, vallását gyakorló felnőtt pedagógusok, hitoktatók, közösségi vezetők (papok, lelkészek, természetjáró túraszakkörök, civil és egyházi szervezetek, zarándok- és természetjáró egyesületek, körök vezetői, segítői, cserkész- ill. regnumvezetők, túravezetők)

  • akik ifjúsággal foglalkoznak
  • akiknek jó fizikai kondíciójuk van, egészségesek és bírják a fizikai terhelést (akár napi 26 km gyaloglást terepen több napon át)
  • akik vágyat éreznek arra, hogy személyes szolgálatuk révén megosszák a fiatalokkal a zarándoklás lélekformáló élményét és örömét, s a jövőben zarándoktáborokat kívánnak szervezni és vezetni
A jelentkezés feltételei:
  • Plébánosi, lelkészi ajánlás (kivéve, ha a jelentkező eleve pap, szerzetes vagy lelkész). Kérjük, hogy az ajánlást az ajánló lelkész írja alá és pecsételje le. 
  • Legalább átlagos egészségügyi állapot igazolása háziorvos/üzemorvos által. 
    Az orvosi igazolásnak ki kell térnie arra is, hogy természetjáráshoz, természetjárás-vezetéshez szükséges egészségügyi állapot (szédülésmentesség, magabiztos mozgáskoordináció, stb.) fennáll, ellenjavallat nincs.
  • Rövid motivációs levél (max. 1 oldal), mely tartalmazza a jelentkező bemutatkozását, kapcsolatát az egyházzal, az ifjúsággal, továbbá annak kifejtését, hogy miért szeretne a képzésen részt venni ill. milyen civil kapcsolatrendszere van, milyen szervezet(ek) tagja, mi a szerepe a közösségben.
  • Diplomamásolat (csak pedagógus végzettségű jelentkezők esetében szükséges)   

A fenti dokumentumokat a képzésre való jelentkezéssel egyidejűleg vagy legkésőbb a képzésre való jelentkezés határidejéig kérjük feltölteni a képzés regisztrációs felületére. 

A képzés felépítése és időtartama: 

A képzés 4 teljes napot vesz igénybe, 3 nap digitális online képzésből és 1 nap terepgyakorlatból áll, az előtalálkozót és a vizsgát beleszámítva összesen 45 tanegységből áll. 

Képzési időpontok és jelentkezési határidő: 

ONLINE ELMÉLETI KÉPZÉS (3 nap)   

ŐSZI KÉPZÉS

2024. november 11. (hé 19.00-20.00) előtalálkozó  
2024. november 15-16. (pé-szo 9.00-18.00)
2024. november 23. (szo 9.00-18.00) bejelentkezés minden nap 8.45-től.

TAVASZI KÉPZÉS

2025. március 17. (hé 19.00-20.00) előtalálkozó
2025. március 21-22. (pé-szo 9.00-18.00)
2025. március 29. (szo 9.00-18.00) bejelentkezés minden nap 8.45-től.

A képzést online módon Zoom rendszerben bonyolítjuk le. A csatlakozási linket a jelentkezőknek a képzés előtti napokban küldjük el. A digitális képzéshez jó internetkapcsolat és okostelefon, laptop, tablet vagy számítógép szükséges, melynek van kamerája és mikrofonja. A képzésen elvárt a bekapcsolt képernyővel való aktív részvétel. Az online képzés esetében max. 33 %-os hiányzás megengedett, de javasoljuk a 100%-os részvételt.) 

JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: 

ŐSZI KÉPZÉSRE: 2024. október 30. szerda éjfél (23.59) 
TAVASZI KÉPZÉSRE: 2025. március 5. szerda éjfél (23.59)
 

TEREPGYAKORLAT (1 nap)

Terepgyakorlati alkalmak:   2025. március, április, május, június hónapban szombati és vasárnapi napokon Budapesten és környékén (Hűvösvölgy, Pesthidegkút 9.00-18.00) 

A konkrét időpontokat a digitális képzésre való jelentkezés után a létszám függvényében hirdetjük meg, így ezekre majd az elméleti képzés után lehet jelentkezni. A képzés sikeres elvégzésének feltétele a terepgyakorlaton való 100%-os és aktív részvétel.

Előtalálkozó és vizsgateszt:

DIGITÁLIS ELŐTALÁLKOZÓ: 

Annak érdekében, hogy  gördülékenyen tudjuk megkezdeni a képzés lebonyolítását, mindkét képzési alkalom előtt digitális zarándok-előtalálkozót tartunk, ahol mindenki kipróbálhatja a technika működését ill. megismerhetjük egymást. A találkozóhoz a csatlakozási linket a képzésre jelentkezőknek e-mailben küldjük el. 

ŐSZI KÉPZÉS: 2024. november 11. (hé 19.00-20.00)
TAVASZI KÉPZÉS: 2025. március 17. (hé 19.00-20.00)  

VIZSGATESZT:  
 

A digitális képzés 60 perces vizsgateszt digitális formában történő megírásával zárul, mely az otthoni feldolgozásra kiadott és a képzésen leadott elméleti, gyakorlati és módszertani ismeretek elsajátítását méri. Ennek sikeres megírása (50% feletti eredmény) feltétele a terepgyakorlaton való részvételnek. 

ŐSZI KÉPZÉS:

A vizsga időpontja: 2024. december 9. hétfő 18.00-19.00
Pótvizsga alkalom: 2024. december 16. hétfő 18.00-19.00

TAVASZI KÉPZÉS: 

A vizsga időpontja: 2025. április 14. hétfő 18.00-19.00
Pótvizsga alkalom: 2025. április 28. hétfő 18.00-19.00

A képzés helyszíne: 

Az elméleti képzés ONLINE KÉPZÉS LESZ, a terepgyakorlat Budapesten és környékén lesz (Hűvösvölgy, Pesthidegkút). 

Miért érdemes a képzésen részt venni?
  • A képzés elvégzői táborszervezőként vagy kísérőként részt vehetnek az Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája által szervezett Zarándoktábor Programban. A zarándoktábor-vezetők a táborozás teljes időtartamára bruttó 130 000 forint megbízási díjat kapnak.
  • Képesek lesznek a tanulók életkorának megfelelő hazai zarándoktábor biztonságos és tartalmas levezetésére.
  • Megismerik és alkalmazzák a zarándokláshoz, táborozáshoz szükséges normákat, szabályokat.
  • Alkalmassá válnak a veszélyhelyzetek elkerülésére, az esetleg szükséges tennivalók kiválasztására és megvalósítására.
  • Térképolvasói, tájékozódási gyakorlatra és a zarándoklat által érintett területek bemutatására alkalmas ismeretekre tesznek szert.
  • Képesek lesznek arra, hogy csoportjukat belső útjuk járásában is támogassák, megvalósítsák a zarándoklat lelki ívét, lelki tartalmakat közvetítsenek.
  • Képesek lesznek arra, hogy a zarándoklat alatt csendszakaszt vagy megosztókört vezessenek. 
A képzés lebonyolítása:

A program döntően előadásokra, a résztvevők aktív tevékenységére, csoportos feladatmegoldására, interaktív tevékenységére és terepi gyakorlatokra, bizonyos témák esetén (a képzés időbeli korlátai miatt) otthoni feldolgozásra épít. A képzés keretében az előadásokon túl a jelenlévők a terepi gyakorlatokon keresztül is megismerhetik a zarándoktábor-vezetés releváns eszköztárát. A képzés során kialakulnak, fejlődnek a megvalósításhoz szükséges kompetenciák.

A résztvevők tervezett létszáma: 

digitális képzési alkalmon max. 100 fő, a terepgyakorlatokon max. 22 fő.

Költségek:

A zarándoktábor-vezető képzés részvételi díja 20000 Ft/fő, melynek befizetéséről a képzésre felvett hallgatóknak tájékoztatást küldünk.

A terepgyakorlati napon ebédről, az utazásról, a távolról érkezők esetében - ha szükséges - szállásról a jelentkezők maguk gondoskodnak, ezek költségét a képzés díja nem fedezi. 

A képzés legfontosabb témái:
  • A zarándoklás teológiája, bibliai háttere
  • A zarándoklás lélektana
  • A zarándoktáborok lelki íve, útvonalai, programja és működése
  • Zarándoketikett - gyermekvédelem - tanári és zarándokvezetői szerepben
  • Tájékozódási ismeretek (térképismeret, jelzések, GPS-használat)
  • Túravezetői ismeretek
  • Veszélyhelyzetek az úton és kezelésük
  • Jól bevált gyakorlatok és játékok a zarándoklaton
  • Megosztókör, imamódok
  • Konfliktuskezelés
  • Csoportdinamika
  • Segítő beszélgetés
  • Kommunikáció a csoportban
Tanúsítvány:

Azok a hallgatók, akik a képzés kiírásában megjelölt kritériumoknak megfelelnek, a képzés digitális elméleti és terepgyakorlati részét elvégezték és sikeres vizsgát tettek az elméleti képzés anyagából, tanúsítványt kapnak a képzés elvégzéséről és jogosultak a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája által szervezett Zarándoktábor program táborszervezőknek és kísérőknek szóló kedvezményeinek igénybevételére. 

A pedagógus végzettségű résztvevők számára a képzés akkreditált pedagógus-továbbképzésnek minősül, melynek elvégzéséért 45 kreditpont adható
A nem pedagógus végzettségű résztvevők felnőttképzési tanúsítványt kapnak a képzés sikeres elvégzése esetén. 

Jelentkezés a képzésre:

Jelentkezni az alábbi linken keresztül lehet, az útmutató alapján:

Jelentkezés a 2024. novemberi képzésre
Jelentkezés a 2025. márciusi képzésre

1. Kérjük, regisztráljon és jelentkezzen be a www.zarandoktabor.hu oldalon.
2. Kérjük, töltse ki az űrlapot a jelentkezéshez szükséges adataival!
3. Kérjük töltse fel a jelentkezés feltételeit igazoló dokumentumokat (plébánosi/lelkészi ajánlás, orvosi igazolás, motivációs levél, diplomamásolat). A dokumentumok feltöltésére a jelentkezési határidő végéig utólag is van lehetőség a honlapon a saját profilba bejelentkezve. 
4. A jelentkezés után értesítést küldünk a további tudnivalókról. 

 
A képzéssel kapcsolatos további információ:

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

Gáll Zsófia | +36-20-446-40-52 | iroda@zarandoktabor.hu

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 19050333-1-41

(Bejárat a Piarista Gimnázium felől - Piarista utca 1., 5. emelet)

e-mail küldés

irodavezető: Knáb Judit CJ

titkár: Stomfai Zsófia

telefon: +36 20 423 8235

ügyeleti idő:
  hétfő: 9-13
  kedd: 12-16
  szerda: 12-16
  csütörtök: 9-13
  péntek: 9-13

kommunikációs munkatárs: Mészáros Anett

könyvelő: Sándor Krisztina

További munkatársak:

Goreczky Tamás – projekt koordinátor
Formanek Tamás – szociális intézményi tanácsadó
Dobszay Benedek OFM - EM szakmai vezető
dr. Kele Mária – EM projekt koordinátor
Stomfai Zsófia – EM képzési koordinátor
Pallaginé Cseri Sára – EM asszisztens
Füle Gábor – zarándoktábor projektvezető
Gáll Zsófia –  zarándoktábor szakmai vezető
Rezsabekné Ördög Szilvia – zarándoktábor asszisztens
Matolcsy János – tanácsadó

 

Az MSZKI tevékenységeinek támogatására adományozott pénzbeli segítséget hálás köszönettel fogadjuk.

Az adományt az MSZKI 10700598-71004781-51100005 számú, CIB Bank Zrt. pénzintézetnél vezetett számlájára tudják utalni. (SWIFT: CIBHHUHB , IBAN: HU72 1070 0598 7100 4781 5110 0005)

A közlemény rovatban kérjük, tüntesse fel, hogy az MSZKI mely tevékenységét szeretné támogatni. (MSZKI munkája, Emberi Méltóság Stratégia, Zarándoktábor, Történeti kutatás, Szociális ellátás koordinációja)

Tájékoztatjuk, hogy az MSZKI nem minősül közhasznú szervezetnek, és az adományról belső egyházjogi személyként tudunk igazolást kiállítani.

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciái:

 

Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK)

elnöke: dr. Németh Emma SSS

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18064890-1-41

 

Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK)

elnöke: Zsódi Viktor SP

1052 Budapest, Piarista köz 1.

adószám: 18849192-1-41